Bezlepková energie
. března 2016 |
Jedním ze současných výživových trendů je vyhýbání se lepku. Co to vlastně lepek je a proč je dobré jeho konzumaci omezit?
Lepek neboli gluten je směs bílkovin gliadinu a gluteninu. Informace zajímavá, avšak prakticky nejspíš ne příliš použitelná. Pro život nám stačí vědět, že se jedná o směs bílkovin vyskytující se zejména v pšenici, žitu a ječmenu.
Častým argumentem zarytých odmítačů bezlepkových snah je, že „moje babička/babička mého známého/babička babičky mého známého jedla pečivo celý život a dožila se stovky!“ Je pravda, že naše babičky si s nějakým lepkem hlavy nelámaly a jedly si, jak chtěly (a hlavně jak mohly). Málokdo si však uvědomuje, že před lety nebylo běžné, aby člověk konzumoval potraviny z obilnin tak často. To člověk současný přijímá lepek téměř v každém chodu. Rohlík k snídani, koláč ke svačině, těstoviny k obědu, další koláč jako dezert a večer třeba obložený chléb.
A co ten zpropadený lepek vlastně dělá tak špatného? Výzkumy přicházejí střídavě s různými závěry ohledně škodlivosti lepku. Hlavní oblast, na kterou může údajně působit negativně i u lidí, kteří na lepek nejsou alergičtí, je zažívací trakt.
Že jsme to, co jíme, a že potrava má extrémní vliv na naše zdraví, je věc všeobecně známá. Proto je nutné přemýšlet nad tím, co naše zažívání nutíme zvládat. Bílá mouka, která tvoří základ většiny nejprodávanějšího pečiva, obsahuje velké množství čistého lepku, a pro naše trávicí ústrojí představuje velký problém, protože není uzpůsobené k jeho efektivnímu trávení. Proto bychom měli konzumaci bílé pšeničné mouky omezit a dbát na příjem potravin s dostatkem vlákniny, která je pro naše trávení naopak velmi užitečná.
Ale nezoufejte, i bez lepku to jde! A protože snídaně je základ dne, mám pro vás skvělý tip, jak začít!
Co takhle dát si vynikající bezlepkovou snídani, která vám dodá energii na celé dopoledne?:)
Vyzkoušejte novinku od ISWARI – bezlepkové směsi s naklíčeným ovsem.
Díky procesu klíčení ovsa je směs lehce stravitelná a navíc plná vitamínů a minerálních látek, významný je zejména vysoký obsah železa a hořčíku.
Klíčky jsou zdrojem energie pro rostlinu a obsahují životadárné enzymy. Po naklíčení se oves šetrně usuší (do 40°C), což umožňuje zachování „živé“ formy.
Dalšími složkami, které směs obohacují, jsou superfoods jako je například goji, vitamínová bomba skvělá na imunitu a údajně tajemství dlouhověkosti, nebo kakao, které má vysoký obsah antioxidačních látek flavonoidů.
Směsi neobsahují cukr, jsou tedy vhodné i při snižování či udržování váhy. Kdo si potrpí na sladké, vynikající je do směsi přidat libovolné ovoce nebo lžičku datlového sirupu.
Pár kombinací pro inspiraci:
Ovesná směs s vůní skořice
Naklíčený oves, mandlové mléko, kousky čerstvých jablek, mletá skořice, lžička datlového sirupu
Kokos a čokoláda – nesmrtelná kombinace!
Naklíčený oves, kokosové mléko, nepražené kakao či kousky kvalitní hořké čokolády, kousky banánu
Zelená snídaně
Naklíčený oves, mandlové mléko, lžíce čaje matcha, špetka vanilky, rozmačkaný banán
Samozřejmě je možné směs vylepšovat i dalšími způsoby, fantazii se meze nekladou!:)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.