Třeskutá zima je obdobím, kdy i ta nejodolnější a nejzdravější pleť může začít volat o pomoc. A pokud se tomuto volání chcete vyhnout, měli byste myslet na prevenci!
Projděme si tedy všechny části našeho těla, které nejčastěji zimě vystavujeme:
Vlasy – při péči o vlasy bychom neměli zapomínat na skutečnost, že vlasy neobsahují nervová zakončení, a nemůžou nám tedy bolestí signalizovat utrpení. Musíme proto být pečlivými pozorovateli a sledovat, jestli se s nimi něco neděje. To naštěstí není tak těžké, snad každý (nebo spíše hlavně každá) se o vzhled pokrývky své hlavy alespoň trochu stará. I když, nedávno jsem na zimních trzích zahlédla paní, která vypadala, že o své vlasy pečuje hennou. Na tom by nebylo nic tak špatného, naopak! Ona ale vypadala, že na ně tu hennu aplikuje a nechává ji zaschnout. A takhle pořád dokola, až se jí na hlavě vytvořila hliněná helma vlasů. Vážně, nevymýšlím si. Ale zpět k věci – mráz na vlasy může působit stejně negativně, jako přílišné slunce. Jsou zkrátka vystaveny extrémní teplotě a to jim neprospívá. Nezapomínejte tedy krom používání šamponu na kondicionéry a jednou za týden můžete sáhnout po výživné vlasové masce.
Obličej – péče o pleť obličeje je jednou z nejzásadnějších při snaze udržet si mladistvý vzhled a zdraví pokožky co nejdéle. V zimě je proto více než vhodné vyměnit lehké krémy za krémy více výživné. Neznamená to, že byste měli sáhnout po čistém bambuckém másle, vytvořit si na obličeji ochrannou vrstvu a vyrazit zimním radovánkám vstříc. I v zimě je třeba myslet na dobrou vstřebatelnost krému, a pokud má vaše pleť sklony mastit se, její přemašťování není, ani v té nejlepší víře, ideální.
Rty – v zimě často zapomínáme na ochranu našich rtů. Vzhledem k tomu, že jemná kůže na rtech neobsahuje mazové žlázky, je nutné dodávat jim ochranu a péči pravidelným promazáváním.
Ruce – absence rukavic v mrazivém počasí může být velmi hazardní! Moje ruce to mohou potvrdit, po jednom odpoledni bez rukavic zestárly o 10 let a mohla bych je používat místo struhadla. Naštěstí se mi podařilo je zachránit. Jako krizovou péči jsem použila obyčejný olivový olej – ruce jsem si navlhčila vodou a vmasírovala pár kapek oleje. Toto pravidlo platí v péči o celé tělo, nejen o ruce. Pokud používáte olej, aplikujte ho na navlhčenou pokožku, olej se lépe vstřebá. Od této traumatické záležitosti u sebe neustále nosím krém na ruce. A vybírala jsem zimní edici, takže žádný lehoučký fluid, nýbrž pořádně hutný krém s obsahem bambuckého másla.
Věděli jste, že… ?
V praxi prodavačky přírodní kosmetiky jsem se s blížící zimou stále častěji setkávala s obavami zákaznic, že pokud budou používat krémy s obsahem vody, dojde k poškození jejich pleti. Proč? No logicky – co udělá voda, když ji vystavíme mrazu? Zmrzne! Takže pokud si na obličej namažu takový krém a vyjdu do mrazu, zmrzne mi obličej! ALE! To není tak úplně pravda. Je to totiž naopak – časté změny teplot, a zejména setrvávání ve vyhřátých místnostech, vodu z pleti poměrně rychle vyčerpávají. Tudíž dochází k její dehydrataci a je nutné na to nezapomínat.
Nebojte se tedy i nadále používat hydratační přípravky. Před odchodem na mráz ale použijte ještě ochranný výživnější krém.