EKOPÁTEK - BIOBAVLNA VERSUS KONVENČNÍ BAVLNA

Neohodnoceno
Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
0,01 Kč / ks
EKOPÁTEK - BIOBAVLNA VERSUS KONVENČNÍ BAVLNA
Neohodnoceno
Certifikované a udržitelné produkty
UDRŽITELNÉ
produkty s certifikací
Největší výběr na jednom místě
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR
produktů na jednom místě
Ověřeno zákazníky Heureka
99 % ZÁKAZNÍKŮ
nás doporučuje

EKOPÁTEK - BIOBAVLNA VERSUS KONVENČNÍ BAVLNA

Od Markéty |15. 6. 2018  

 

stažený soubor (1)_2

To mě tak občas lidi překvapí... Chodím si pro to kafe do svého deathmetalového kelímku a čekám si na to latéčko s rostliným mlíkem a za mnou je paní třeba okolo sedmdesátky a mrká na mě, že má taky svůj kelímek. Tetelím se! V tomhle případě moc moc. Teď nechci, aby to vyznělo nějak špatně, ale od staršího člověka bych to nečekala. Mají už velmi zažité zvyklosti. Tak mě to tak dojalo a říkám si... Když tady babča odvedle může být stále ve střehu a řešit, co se děje, může to dokázat prostě každý!

Taky mě strašně baví to, jak ovlivňuju svoje okolí. Dokonce tak, že si třeba moje kolegyně nejde pro kafe do kelímku, protože se mě bojí :-D Ne, nebojte, nemám u stolu rákosku. Ale ty články mají asi trochu vliv. Mají? Haló? 

Minule jsem psala o ekobavlně a upředla se vlna dotazů, kolik ekobalvna sežere vody, jak moc je to opravdu eko a kde se vlastně pěstuje. Tak jsem zajela do hlubin internetů a zapátrala, jestli najdu srovnání, porovnání a pořádný fajt mezi těmito dvěma variantama, protože... Co si budeme povídat, lidé jsou tvorové nedůvěřiví. A eko se stále zpochybňuje nebo třeba i dělá blbě, že jo.

 stažený soubor (11)

Kde se bio bavlna pěstuje?

Organická bavlna, BIO bavlna, biobavlna, se pěstuje ve více než 22 zemích a je jich víc a víc. Často též v družstevním systému Fair Trade a opravdu se bavíme i o rozvojových zemích. Pěstuje se převážně v Africe a Asii. Hlavními producenty biobavlny jsou Egypt, Turecko, Indie, Mali, Tanzanie nebo Keňa. Poslední roky je celkem vysoká poptávka po eko bavlně, což má jen pozitivní důsledek. Čistší životní prostředí, více práce pro lokální farmáře a při takovém pěstování nepracují děti.

Moral Fibre Cotton - je projekt, který se zabývá tímto pěstováním.

Už v minulém díle jsem řešila, jaké jsou základní rozdíly mezi konvenční a biobavlnou. Dneska se na to koukneme trochu víc zblízka...

 

 

 

Biobavlna Konvenční bavlna
semínka

 Chemicky neošetřované, nepoužívají se GMO   semena (geneticky modifikované).

 Chemicky ošetřována fungicidy a insekticidy

spotřeba vody
U obou variant je spotřeba celkem veliká. Bavlník pro svůj růst potřebuje spoustu závlahy. Na jedno tričko se spotřebuje až 13 500 sklenic vody (cca 4000 litrů). Ovšem u biobavlny se díky hnojení závlaha nestává toxickou.
půda

 Zdravá a výživná půda se udržuje rotováním plodin   a   biodiverzitou. Půda má větší schopnost   zadržovat vláhu. Je   hnojena přírodně.

 Půda eroduje díky masivním chemickým postřikům   a monokulturním zemědělství. Díky chemickému   hnojení dochází k velkému znečišťování vody.

ošetřování plodiny

 Používají se přírodní insekticidy a ruční pletí a   okopávání.   Proti škůdcům se využívají přirození   predátoři - ptactvo, hmyz.

 Ve velkém se používají chemické pesticidy a   insekticidy, které   jsou velmi často toxické a   karcinogenní. Bavlna je nejvíc   chemicky   ošetřovaná plodina (16 % z celosvětového   zemědělství). V bavlněném průmyslu se ročně   otráví pesticidy   77 milionů pracovníků.

do výroby

 Vlákno se upravuje pomocí přírodních olejů. Bělí   se   peroxidem, který je bezpečný. Barvy se   používají přírodní.

 Vlákno se upravuje pomocí ropných olejů. Velmi   často se bělí   toxickým chlórem. Azobarviva   obsahují těžké kovy, síru,   benzen a   organochloridy.

konečné úpravy

 Biobavlna se čistí v roztoku s přírodní  sodou. 

 V tomto procesu se používá spousta závěrečných   úprav.   Antistatická, pro usnadnění žehlení,   snižující nasákavost   potem, pachy, nemačkavá   úprava a další. Samozřejmě, že   jsou tyto úpravy   často toxické.

tisk a barvení

 

 Šetrné či přírodní barvy bez těžkých kovů.

 

 Barvy s obsahem těžkých kovů.

 

A aby to nebylo tak jednoduché, tyhle dva způsoby se často kombinují. Výrobek může být sice vyroben z biobavlny, ale pak může být taky barven a bělen za pomocí klasických chemikálií. Proto je dobré koukat na ty certifikáty, a nebo kupovat rovnou nebělené. Co se týče hygienických potřeb, my jedeme rozhodně ty přírodní a nebělené varianty.

Máte doma už nějaké oblečení z biobavlny a používáte nebělené hygienické potřeby? Dejte mi zpětnou vazbu, řešme to spolu a komentujme.

Krásný víkend, třeba někde u vody s přírodním opalovákem. #neasi

 

Markéta

 

 

 

O autorovi
 unnamed (1) Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-)

 

Doplňkové parametry

Kategorie: blog
Hmotnost: 0.01 kg
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola