EKOPÁTEK - I tohle jsou nepotřebné plasty!
Pet lahve jsou peklo, ale víte, že brčka jsou na tom dost podobně? Nejlepší je teda kombinace pet lahve a v ní brčko. Určitě také občas zajdete na nějaký ten drink a tam to začíná. Do vaší oblíbené míchačky vám barman přihodí rovnou dvě brčka. Vám se dobře pije. Až moc. A barman je ujištěn, že za chvíli vás tam má pro další. Posbírala jsem pár zajímavostí, které vás přesvědčí, že brčko zas takový šlágr není. Jo a pak jsem se taky mrkla zblízka na kelímky od kafe. Tváří se totiž jako papírové, ale ono to tak úplně není...
ZÁKEŘNÁ BRČKA
Víte, že brčko používá lidstvo už opravdu dlouho? Nejstarší důkazy o jejich použití jsou až ze sumerské hrobky postavené asi 3000 let před naším letopočtem. Ta zobrazuje kresbu dvou mužů, kteří pijí pivo pomocí slánky. A my se těm Anglánům divíme:-) Slánky, proto jejich jméno, se dlouhá staletí vyráběla ze stébel. Pak se přešlo na voskový papír a až v posledním století na tolik otravný plast.
Právě obyčejná brčka spolu s jednorázovými sáčky končí nejčastěji v oceánech. Jen v Americe se každoročně spotřebuje 500 milionů plastových brček, která končí v mořích a v rybách a škodí celému ekosystému.
A to víte, že pití alkoholu brčkem dochází ke zvýšenému příjmu etanolu do krve přímo přes sliznici? Teď se dokonce dávají do drinků brčka dvě, což je už absolutní hovadina. Nikdy si tak nevychutnáte svůj nápoj správně, protože vám toho do krku teče prostě moc. A samozřejmě je tady to zbytečné množství.
Naučte se pít bez brčka. Jde to naprosto jednoduše i s ledem:-)
PAPÍROVÉ KELÍMKY BEZ PAPÍRU
Ročně se vyrobí cca 500 miliard papírových kelímků na kávu. Pro představu je to tolik, že kdyby byly postaveny na sebe, dokázaly by 1 360× obtočit celou zeměkouli. To je dost, ne?
A jo, nějaký papír v kelímcích je. Jenže… Kvůli vodotěsnosti je pokrývá vrstva polyetylenu – plastového materiálu. A ten nelze ve standardním recyklačním zařízení znovu oddělit. Takže, i když ho hodíte do papíru, na třídičce jde váš kelímek pryč do směsného a na skládku. Většina víček, kterými se kelímek zavírá, se vyrábí z plastu na jedno použití. Ty už také recyklovat nejdou.
Celosvětově se za rok vyrobí asi 500 miliard kelímků a velká část z tohoto čísla nakonec putuje právě na skládku – tam trvá zhruba půl století, než se rozpadnou.
Nemusíte se však vzdávat ranní kávy, co si dáváte po cestě do práce. Lehkou výměnou těchto nekonečných odpadků je, že si budete nosit svůj hrníček. Nebo si koupíte takovej ten krásnej, designovej kelímek na kávu. Klidně z plastu, nejlépe eko plastu. A že už jich je teď ohromná spousta.
Zajímá vás, jaká je vaše uhlíková stopa, která se teď neustále řeší především v souvislosti s klimatickými změnami? V zájmu každého z nás by měla být stopa co nejmenší a snažit se redukovat ty větší.
TADY se můžete mrknout, jaká je ta vaše…
Nejlepší odpad je ten, který vůbec není.
Stačí jen malé změny, které dokážou velké. Dnes je pátek, tak začněte třeba s tím brček a dnešní drink si dejte bez něj.
O autorovi | |
Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-) |
Doplňkové parametry
Kategorie: | blog |
---|---|
Hmotnost: | 0.01 kg |
Položka byla vyprodána… |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.