EKOPÁTEK - Jak a čím nahradit chemické prací prostředky?
EKOPÁTEK - Jak a čím nahradit chemické prací prostředky?
Tak jaká? Už jste alespoň začali přemýšlet nad tím, že vyměníte nějakou tu chemku, co doma používáte, za přírodňáka? V minulém článku jsem se zaměřila na to, jestli opravdu potřebujeme tolik chemikálií ve svém životě a zda nebude lepší a účinnější zvolit jednoduší způsob, který skvěle fungoval už i našim babičkám. Babičkovské rady přeci zase frčí. Jsou prověřené desítkami let, tak proč je ignorovat?!
Jenže... Jak začít? A já to vím! Sama jsem si to vyzkoušela. Úplně nejdřív je nejlepší vyčistit pračku i myčku od všeho sajrajtu, který se tam za tu dobu usadil, a věřte nebo ne, který taky dost snižuje účinnost praní a leštění. Třeba taková pračka má tolik komůrek, kam nevidíme, a kde se schovávají všechny ty smrady, plísně, mastnota a vodní kámen. Tihle neřádi pak stojí za tím, že prádlo i přes litry aviváže a supr trupr voňavého prášku zas tak nevoní a s tou čistotou to taky není úplně top.
Krok jedna - Začněte zčista
Můžu vám sem naházet odkazy na produkty, které fungují a všechno vyblejskají. Ale ne. Dneska vsadím spíše na tu babičku a její geniální rady, které nic nestojí. Tím čistícím profesionálem je ocet! Stačí si udělat poměr 50:50 a vyčistit jím prostor mezi bubnem a gumou. Tam toho je většinou požehnaně. Nezapomínejte ani na šuplík s přihrádkama na prášek a aviváž. Pak už jen vlijte do pračky dva hrnky toho samého octa a pusťte pračku na nejvyšší teplotu. Takové čištění byste měli dodržovat pravidelně. Každý měsíc. Taky nezapomínejte na to, že pračka by měla zůstávat otevřená, když se v ní nepere. Nezapaří se a nesmrdí.
To samé funguje i na myčku.
Stačí malý panák octa do nádržky na mycí gel a do spodního koše dejte tři hrnky octa. Zapněte program a čerkejte. Vyleští, zbaví myčku vodního kamene a celkově ji vyčistí. Kuchyňská sůl a kyselina citrónová dokážou to samé.
Krok dva - Můžete začít prát přírodně!
Úplně na začátku bych vám chtěla oznámit šok! Ekologické prací a čistící prostředky nejsou méně účinné. To jen tak pro pořádek. Když se na ně zaměříte, zjistíte, že většina z nich vychází z již prověřených surovin. Těmi jsou právě nejčastěji mocné kyseliny z citrusů, soda a klasické mýdlo.
Domácí prací gel
Už jste slyšeli o mýdlovém slizu? Jo, já vím, zní to teda maličko eklově, ale když ono to vypadá jako sliz. Nenechte se však odradit. Protože tahle domácí vychytávka vypere prostě všechno. A když říkám všechno, tak všechno! Potřebujete jádrové mýdlo (koupíte ho v každé drogošce) a krystalickou sodu, tedy uhličitan sodný. 25 Kč za 1 kg, na jednu dávku se spotřebuje 250 g. Celková investice je tak 45 Kč na cca 20 praní. To jde, no ne?
Dejte si ohřát litr vody. Mýdlo nastrouhejte na jemném struhadle nebo jej rovnou rozmixujte s trochou horké vody. Měl by vzniknout takový pudink. Pak přilijte zbytek z litru vody a přisypejte ještě 250 g sody na praní. Vše rozmíchejte, aby vznikla hladká hmota. Teď máte koncentrát, který je potřeba ještě zředit. Ohřejte si další 4 litry vody a v hrnci nebo kýblu vše smíchejte. Tadá... Za hubičku máte prací gel, který se pečlivě a šetrně postará o vaše prádlo. Pokud nejste favoritem téhle retro vůně, pořiďte si ještě esenciální olej, jaký se bude líbit vašemu nosánku, a přikápněte si trochu toho éteráku. Přelijte do nádoby, která má široké hrdlo. Tenhle "prací gel" je totiž trochu hustší, než klasické chemky.
Dávkujte rovnou do bubnu pračky a jsou potřeba zhruba 2 deci na jedno praní.
Na žluté prádlo také skvěle funguje klasická sůl nebo kypřící prášek. Stačí jej přidat k praní nebo třeba zažloutlé záclony namočit přes noc do soli. S tou fakt nemusíte šetřit. Ráno budou záclony i zažloutlé košile zase jako nové.
A pokud se neobejdete bez aviváže, vyzkoušejte někdy obyčejný ocet. Zaručuji vám, že po čpivém zápachu nezbude ani ťuk. Mimo to, že si tím vyčistíte pračku, prádlo bude měkoučké a tak svěží. A neničí vlákna oblečení jako klasická aviváž. Fakt! Zkuste to.
Domácí tablety do myčky
Je to zase strašně jednoduché a levné. V míse smíchejte 1 šálek sody na praní, 1 šálek jedlé sody, 1 šálek kuchyňské soli, ½ šálku kyseliny citronové a postupně přilévejte 1 šálek vody. Nejdříve jen pár kapek, směs zamíchejte a počkejte, až to přestane šumět. Pak přilévejte další a míchejte. Vezměte trochu směsi na lžíci a napěchujte ji do tvarovátka na led. Nejlépe do toho obyčejného obdelníkového. Tak zjistíte, zda se směs nedrobí. Pokud ano, přilijte ještě trošku vody. Pak to tam všechno napěchujte a nechte cca 30 minut vyschnout. Vyklopte na papír nebo prkénko a nechte ještě doschnout. Pak schovejte do uzavíratelné nádoby, sklenice a je to. Tyhle tablety budou udržovat vaši myčku ve formě a nádobí bude čisté bez toho nepříjemného vrzacího povlaku.
GENIÁLNÍ!
A jestli jste trochu lenoši a nechcete si míchat své ekologické prací prostředky, v dnešní době je jich opravdu tolik na trhu, že si musí vybrat i ten největší nedůvěřivec. Pod článkem ode mě najdete pár tipů:-)
Začněte však nanovo a nejdříve svou pračku nebo myčku vyčistěte od všech chemikálií, které se drží a zapáchají.
Uvidíte, že vás tahle ekologická varianta bude bavit víc, než ta chemická a hlavně, nebudete se tahat s těžkými pytli a nádobami, které vám doma stejně jen škaredí a překážejí. A to nejdůležitější... Každý z nás, kdo začne něco dělat se svou ekologickou stopou, bude mít prostě lepší život. (I kdyby šlo jen o ten pocit:-)
Myslete na to, že...
Nejlepší odpad je ten, který vůbec není!
Díky, že se zajímáte. A jestli máte něco s čím se chcete přidat do diskuze, nesmírně uvítám, když pozitiva i negativa zmíníte v konverzeci pod postem na facebooku.
Těším se, Markéta
O autorovi | |
Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-) |
Doplňkové parametry
Kategorie: | blog |
---|---|
Hmotnost: | 0.01 kg |
Položka byla vyprodána… |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.