EKOPÁTEK - Škodlivost pracích prostředků v číslech
EKOPÁTEK - škodlivost pracích prostředků v číslech
Rok 2018 je podle Číňanů rokem psa. Bude ve znamení všeobecného zájmu, dobra a odvahy. Bezpráví, lidská hloupost a bezohlednost nám přestanou být lhostejné. Rok zemského Psa také slibuje zlepšení sociálních, ekonomických i kulturních poměrů. To zní optimisticky, tedy, pokud na to budeme myslet:-)
Tento rok má být časem vzdělání a na to já se zaměřuju docela ráda. I letos totiž pokračuju v eko osvětě a nabádání lidí kolem sebe, jo i vás, abychom my všichni přemýšleli nad věcmi, kterými se obklopujeme a volili spíše tu šetrnější a milejší variantu.
Dneska začínáme nový měsíc, a tak bych se pustila do velkého VELKÉHO tématu. Prací prostředky!?
Začnu nejdříve u sebe... Snažím se jíst kvalitní potraviny v co nejvíc přirozeném stavu. Používám přírodní kosmetiku (To by byl gól, kdyby ne, když dělám ve Folly))) a sáčky s igelitkama se snažím ignorovat. Taky si nekupuju balenou vodu a přeslazené džusy. Jenže... S těmi prostředky je to teda běh na dlouhou trať. Jako všechno jde, ale chce se to obrnit trpělivostí. Některé jary neodmastí. Jiné bělidla nebělí a některé eko prášky mají slabé účinky jen na takovéto ušmudlané prádlo. A přiznám se vám, že jsem to občas vzdávala. Jenže! Naučila jsem se mít hlavně čistou pračku a myčku, což je základ pořádného praní, něco o vodě, a pak už to prostě šlo.
Celý měsíc jim tedy věnujme, těmhle leštěnkám, bez kterých už nedáme ani ťuk. Ráda vám předám všechny poznatky a postřehy, které jsem zdědila nebo někde vystudovala. A které hlavně fungují.
Začneme trochou čísel a faktů, ať si tu pohromu z našich mycáků taky můžeme představit...
A hned začnu peckou. Věděli jste, že ročně tečnou tuny fosfátů do odpadní vody z myček nádobí? V prášcích už se nemohou čtyři roky používat, ale na zbytek se tak nějak zapomnělo. Ups! Pak proč jsou všude sinice.
Běžné prací prostředky obsahují většinou látky ropného původu. Chlór, fenoly, sulfáty, parabeny, triclosan nebo syntetické parfémy. Jsou sice účinné a levné, ale stejně tak nebezpečné pro nás i přírodu.
U nás má myčku 40 % domácností. To je cca 750 milionů mycích cyklů.
Něco pod 1000 tun za rok je celkový přítok fosfátů a 20 % je jen z myček.
Možná vás překvapí, ale nejšetrnějším pracím prostředkem a zároveň nejstarším je mýdlo.
Evropané dnes perou v pračce 89 % svého prádla. Jen malá část se pere v ruce.
Účinné modely obsahují chemické saponáty, a aby vás výrobce zmátli, nazývají je tenzidy. Jsou z ropy a jsou velmi škodlivé pro životní prostředí.
Většina lidí nečte dostatečně informace na obalech a při praní dává zbytečně moc pracího prášku. Na obalech je zpravidla uváděno o 20 % více. Hádejte proč.
Konkrétně 38 % Čechů používá ekologické prací prostředky a 60 % snížilo teplotu praní.
Prací prostředky jsou na praní to nejdražší. Prášky, gely, ořechy a aviváže tvoří 38 % ceny praní, 28 % spolkne amortizace přístroje, 22 % spotřeba vody a zhruba 12 % elektrický proud.
Plnidla jsou součástí většiny prášků. Nemají na kvalitu praní žádný vliv, ale zvětšují objem prášku. Tito pro nás zbyteční, ale pro prodejce výhodní tlouštíci nepříjemně zasolují povrchové vody.
A teď z trochu citlivějšího soudku... V EU není zakázáno testování pracích a čistících přípravků na zvířatech. Tisíce zvířat tak umírá pro nepříliš spolehlivý způsob ověřování bezpečnosti a kvality výrobků.
Nejlepší odpad je ten, který vůbec není!
Ve změně fandím sobě i Vám. Markéta
O autorovi | |
Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-) |
Doplňkové parametry
Kategorie: | blog |
---|---|
Hmotnost: | 0.01 kg |
Položka byla vyprodána… |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.