EKOPÁTEK - Tipy, jak se zbavit igelitových sáčků

Neohodnoceno
Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
0,01 Kč / ks
EKOPÁTEK - Tipy, jak se zbavit igelitových sáčků
Neohodnoceno
Certifikované a udržitelné produkty
UDRŽITELNÉ
produkty s certifikací
Největší výběr na jednom místě
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR
produktů na jednom místě
Ověřeno zákazníky Heureka
99 % ZÁKAZNÍKŮ
nás doporučuje

EKOPÁTEK - Tipy, jak se zbavit igelitových sáčků

Od Markéty | 8. 12. 2017  

stažený soubor (1)_2

 

Minulý díl jsme tak trochu (víc) naťukli, jestli opravdu potřebujeme igelitky a mikroteňáky. Taky jsem vám prozradila, jak to mám já a co mě naprosto zaráželo při jarním cestování po Asii. Připomeňte si tady. 6. díl bych ráda zamířila na opravdové způsoby, které nás všechny donutí nejen o tom kecat, ale zvednout zadek a něco s tím začít dělat. I když, ten zadek vlastně zvedat úplně nemusíte, takže klid:-)))

Už jste si určitě všimli, že se snažím vás nenabádat na výměnu za něco jiného. Vznikly by jen problémy na opačné straně. Chtěla bych, abychom se postupně dopracovali k tomu, že se vrátíme k plátěnkám, síťovkám a všem těmto "retro" vymoženostem, které můžou být tak cool. A hlavně... Já sama na sobě jsem si všimla, že se mi teď s těmi *mými* taškami a pytlíky nakupuje prostě lépe. Jako, že mám lepší pocit. Hlavně přijdu domů, jednoduše je uklidím a nemusím řešit další binec, který zůstal jen z jednoho nákupu.

 

IGELITKY VŠUDYBÝLKY

Ten přívlastek asi nemusím vysvětlovat. Jsou prostě všude. Jdete do supermarketu, šup, igelitka. Do drogerky, další. V masně ji dostanete taky a dokonce i v knihkupectví. Jenže! Nabízelo by se vybrat si tašku papírovou. Ano, je to sice o píď ekologičtější, to však jen v tom případě, že ji použijete ještě jednou. A jsme zase na začátku.

 

První způsob, jak žít bez igelitek - batoh

+ Tenhle způsob mi přijde úplně nejvíc skvělej! Jmenuje se batoh! Znovu se vrátili do našich všedních životů a mohou být opravdu stylové a zároveň funkční. Hlavně se vám s ním nestane to, že si tašku zapomenete doma, máte ji přeci na zádech. To, jaké má výhody batoh pro vaše záda asi zmiňovat nemusím. Bágl je jeden z mých nejoblíbenějších způsobů, jak ty mrchy plastový škrtnout. 

- Jenže! Je tu jedna maličkost... Batohy nejsou úplně na velké víkendové nákupy. To byste museli s krosnou. Jako chápu, někdo by to asi prubl, ale to už je jen pro otrlé.

 

Druhý způsob, jak žít bez igelitek - plátěná taška

 + Jo plátěnky! Ty jsou přeci super! Mají různé velikosti a hlavně designy. Můžete si je jednoduše vyrobit i sami. Stačí jen poctivý kus látky a malinko zručné ruce. A abych tady taky něco prodala z našeho připravovaného písečku... Chystáme Folly plátěné tašky, které budou mít různé designy od mladých kreativců, takže se máte na co těšit.

+ Jsou skoro nesmrtelné, a když je zašpiníte, můžete je prostě hodit do pračky. Pokud s nimi jdete na malý nákup, pověsíte si je pak přes rameno. Velký nákup už jde klasicky do ruky. Jsou tak i dost variabilní. A ušetříte s nimi i pár kaček za igelitové nebo o píď dražší papírovky. Jo jo, za ekologičtější věci se v obchodech připlácí. Škoda! A abych nezapomněla, složíte je do kabelky, brašny, kamkoliv. Není to nic, co by vám mělo překážet.

- Hele, přemýšlela jsem nad tím fakt dlouho! Napadlo mě snad jen to, že kdyby se z vás stal plátěnkoholik a nakoupili jste jich nekonečnou hromadu, tak tím zatížíte naši Matičku. Těch hader všude je taky nekonečno. A možná, když přimhouřím oko, mohlo by se zdát mínusem to, že na tu tašku musíte ze začátku myslet. Ne, to ne. Blbost! Trénujete mozek. Beru zpět.

 

Třetí způsob, jak žít bez igelitek - tašky z tvrdých eko plastů

 + Tyhle tašky se prodávají skoro všude. Ale... Z většiny nejsou z rozložitelných plastů. Tady bych ovšem přimhouřila oko. Pokud si koupíte tuhle tašku ve svém obchodě a budete s ní jezdit nakupovat opakovaně, je to dobrý způsob. Dost často potkávám lidi s birkinkou z IKEA. Jo jasně, proč ne, tahle taška teď frčí po celém světě a hlavně, je extrémně funkční. Takže za mě určitě jo!

- Už jsem trochu naťukla to, že většinou nejsou tyto tašky ekologické. Pokud je ale při jejich konci vhodíte do správného konťáku, nevidím v jejich používání problém.

 

MIKROTEŇÁKY POLETAVÉ

Jak já je nemám ráda. Vzhledem k tomu, že mám dva pejsky, dávám jim druhou šanci. Ehm, jo jo, na hovínka. Ale snažím se je nefasovat ke každé blbosti, kterou si koupím v obchodě. Jak už jsem psala v minulém díle, naučila jsem se vrátit v čase a vyhledávat kvalitu za přijatelnou cenu. Takže nenakupuju v supermarketech, ale projdu se k zelináři, občas do masny a dokonce i do mlékárny. Pak už je to jednoduché. Necháte si to dát do svého a basta. Chápu však, že všichni takové možnosti nemají. 

 

První způsob, jak žít bez mikroteňáků - nákup u malých dodavatelů

+ Mě tenhle způsob přijde prostě super. Zelinář to zváží, napočítá a vy si to dáte do tašky - bez obalu. Doma ho taky nepotřebujete. Sýry vám zabalí do papíru a maso taky. Jde to tak dělat vlastně se vším. Pak se dostanete k bezobalovým věcem. No, o tom až příště. 

 - Vaše plátěnka bude častěji špinavá. Teda, pokud kupujete často nemyté brambory a celery a tak. Což není úplně tak velký mínus. Alespoň půjde vidět, že ji používáte:-) Jo, a zapomněla bych na to nejdůležitější... Budete se muset víc hýbat. Píšu to sem, protože pro někoho to může být problém. Já to mám třeba ráda. Udělala jsem si z nakupování rituál a dokonce mě to donutilo ještě o kousek víc přemýšlet nad surovinama a jídlem, které vařím. Jo a taky jsem objevila zapadlé krámky. Ty jsou nejlepší!

 

Druhý způsob, jak žít bez mikroteňáků - re-sacky

+ Existuje čím dál víc druhů, takže si můžete vybrat, co vám právě vyhovuje. A hlavně... Pokud je začnete používat vy, můžete se spolehnout na to, že lidí okolo bude čím dál víc. Mluvím z vlastní zkušenosti. Nebudu tady psát, že jsme ovce a učíme se jak opičky. Ale naší skvělou vlastností je, že odkoukáváme od ostatních. To se dá přeci dokonale využít. Přemýšlejte.

+ Další výhodou je, že pokud máte těchto sáčků více, můžete suroviny vzít a rovnou je doma uložit. Nic se vám v nich nezapaří a nebude plesnivět.

- Ano, ty látkové jsou o píď těžší, než mikroteňák. Ale většina zeleniny a ovoce jde přeci zvážit bez sáčku a pak to do něj můžete naházet. S tímhle si asi dokážeme poradit, no ne? A ještě je musíte vzít sebou. Můžete je mít už nachystané v tašce. A stačí, že to budete takhle opakovat 21 dní, což je třeba šest nákupů, a pak už to budete dělat automaticky. Fakt! Mozek to zařídí. 

 

Třetí způsob, jak žít bez mikroteňáků - DIY sáčky

 + Budete zase hrozně kreativní. A nic jiného vám neudělá takovou radost, než vlastní výroba. Nebo si dejte kreativní víkend s dětmi, přáteli. A hlavně, největší výhodou tohoto způsobu je, že budete mít přesně takový pytlíček, sáček, re-sack jaký jen chcete.

 - Zabere vám to trochu víc času, než nákup na internetu. Přidaná hodnota je ale věčná!

 

A aby to tentokrát bylo o trochu zajímavější a já vás dohnala k nějaké té spolupráci, rozjedeme jednoduchou soutěž! 

Vložte pod facebookový post nebo prostě jen hoďte fotku na na instáč s #zijueko ---- na které bude, jak skladujete suroviny doma. V čem si nosíte zeleninu, ovoce a pečivo. Co jste si vyrobili sami. Prostě a jednoduše, jak se snažíte zlepšit svou trash stopu. Jen podotýkám, že koše na tříděný odpad neberu:-))) 

Postupně vybereme dva nejlepší způsoby a majitelé od nás dostanou ekologický dárek, který vám pomůže s #zijueko. Datumově bych to dala do konce roku!

 

Protože...

Nejlepší odpad je ten, který vůbec není!

 

Přeji vám parádní víkend 

                                              Markéta

 

O autorovi
 unnamed (1) Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-)

 

Doplňkové parametry

Kategorie: blog
Hmotnost: 0.01 kg
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: