EKOPÁTEK - zajímavosti a vychytávky, které vám pomohou s praním
EKOPÁTEK - zajímavosti a vychytávky, které vám pomohou s praním
Wow! To praní vás bere. A to mě nesmírně baví! Díky tomu jsem se rozhodla, že příští měsíc věnuju zbylým domácím prostředkům. Je jich opravdu dost a jdou jednoduše a hlavně účinně nahradit přírodňákama. Teď si však ještě pohovíme u pračky.
Minulý týden jsem vás *doufám* navnadila na změnu a ukázala, jak je vlastně strašně jednoduché ji podniknout. Nahodila jsem pár receptů a dneska to rozsekneme zajímavými tipy a triky. Když mi včera moje kolegyně řekla, že si vyčistila pračku octem, zajásala jsem. Beru to jako mé malé vítězství a skvělý začátek. A ano, je to tak, učíme se s vámi postupně se zbavovat chemie, plastů a všech těchto trešovin. Tak jsem posbírala hromadu dobrých vychytávek, které používají babičky a tety, protože jim zjednodušují život už dlouhá léta. Oni to mají od svých maminek a ti zas... No, vždyť to znáte))
Článek píšu ráno, začala bych tak postelí a ložním prádlem.
Jak mít krásně svěží a dokonale vyprané povlečení:
Zase na vás vytáhnu klasiky. Na bílé povlečení nejlépe funguje soda a prášek na pečení. Vyperou fleky, prach, pot a zbaví vás malých organismů, které bydlí s vámi v posteli. Měli byste převlékat povlečení maximálně po měsíci. Bude se vám tak lépe spát, a kdo by nemiloval čerstvě převlečenou postel. Že ano? Na jednu pračku vám stačí jen jeden sáček prášku na pečení a dvakrát tak větší množství sody. Prášek na pečení je trochu agresivnější, takže pokud bojujete se skvrnami, zkuste ho.
Skvělým pomocníkem na skvrny a zažloutlá místa je taky citrón. Na jednu pračku vám stačí 100 ml a mimo to, že krásně vybělí prádlo, bude i dokonale voňavé a svěží. A pokud vás trápí zažloutlé skvrny, stačí ho jen nakrájet na kolečka a přidat do vany nebo lavoru s prádlem, spolu s horkou vodou. Dejte bacha, aby teplotu zvládl materiál. Tady si však dejte pozor! Pokud jste alergici a citrusy vás dráždí, sáhněte spíše po jiné variantě.
Třeba octu. Ten se skvěle hodí i na prádlo miminek. Dokonale dezinfikuje a pere na jedničku. Taky fixuje barevnost prádla. Takže, pokud vám prádlo stále pouští barvu, ocet je váš kámoš. Nebojte se ho použít i na černou. A skvěle pere ručníky. Jsou pak dokonale měkké a savé. Stačí naplnit nádržku pro aviváž zhruba z poloviny a pak už jen vytáhnout krásně čisté prádlo. Nemusíte se bát zápachu. Když prádlo uschne, nebude po něm památka.
U octu ještě zůstaneme. Bílý, tedy vinný ocet, je naprosto geniálním pomocníkem v praní bílého prádla. Dezinfikuje, bělí a nechá prádlo úžasně měkoučké. Zase stačí přidat místo aviváže. Jak jednoduché!
Tohle všechno se dá samozřejmě použít i na oblečení celé rodiny. Stačí dodržovat teplotu, na jakou se má prádlo prát a kterou najdete na jeho štítku. Po čase zjistíte, že se prádlo tolik neopírá a zůstává stále v perfektní formě. Teda, pokud ho pak nenaservírujete sušičce. Ta prádlu trochu ubírá na životnosti. To však určitě víte.
Ještě bych ráda zmínila satén. Udělat to tak, aby zůstal co nejdéle hladký a lesklý je skoro nadlidský výkon. Tenhle tip vám to opravdu zjednoduší. Do posledního máchání přidejte trochu octa a špetku cukru. Tahle kombinace mu dodá sílu a lesk.
Všechny tyto tipy se dají použít i na vaše oblečení. Jen nezapomínejte dodržovat doporučenou teplotu, kterou najdete na štítku.
Jak na zažloutlé záclony:
Ty v kuchyni vždycky trpí nejvíc. Mastnota a sem tam nějaký ten čoud. Teda, alespoň já to tak mám. Občas prostě zapomenu, že mám hlad a že si něco vařím. Ještě, že jsou ty hrnce nerezové. Máte to tak taky? Že jo? Máte.
Záclony jsou takovým specifikum. Jsou obrovské a s matrošem to taky není úplně jednoduché. Ideálně se perou na 30 a otáčky se volí spíš menší. Něco mezi 300 - 400. Nestane se vám tak, že vytáhnete chuchvalec něčeho neurčitého.
Pokud nemáte černé záclony, budeme bělit. Moje babička používá na záclony sůl. Hodně soli. Není to kopec, spíš tři žejdlíky. Vždycky si napustí vanu jen lehce teplé vody a rozpustí v ní sůl. Pak namočí záclony a nechá je tam hodinku nebo klidně přes noc. Pak je šoupne do pračky a přidá sodu nebo prášek do pečiva. Ten sundá ze záclony i náročného kuřáka, to vám garantuju.
Drahé bělící prostředky tak hoďte rovnou do koše. Tohle je topovka!
Ještě mi říkala o šmolce, což je křemičitan kobalto-draselný. Ten se ale špatně shání. Mám však ještě jeden super tip. Pro opravdu zářivé záclony je skvělé přidat do posledního máchání pár kapek modrého inkoustu. Nebělí, ale dokonale rozzáří bílou.
Jo a pověste je ješte vlhké, hezky se vyvěsí.
A myslete na to, že...
Nejlepší odpad je ten, který vůbec není!
Díky, že se zajímáte. A jestli máte něco s čím se chcete přidat do diskuze, nesmírně uvítám, když pozitiva i negativa zmíníte v konverzeci pod postem na facebooku.
Markéta
O autorovi | |
Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-) |
Doplňkové parametry
Kategorie: | blog |
---|---|
Hmotnost: | 0.01 kg |
Položka byla vyprodána… |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.