EKOPÁTEK - Kafe do kelímku? Ne, děkuji pěkně!
Taky jste si všimli, že se kafe stalo symbolem pohodového života, cool lidí a je nezbytností všedního dne? Na instáči je každá druhá fotka stolu s knížkou, dortíkem a kapučínem, na kterém je vykreslený lístek, srdíčko nebo nějaké rozkošné zvířátko. A takhle je to na celém světě. Skoro by to vypadalo, že neděláme nic jiného, než že si užíváme život u kávy v oblíbené kavárně.
Jenže ono to tak úplně není. Většina z nás spěchá a ráno tak hupsne do Starbucks nebo nejbližší kavárny pro svou oblíbenou kávu v kelímku.
Jak už jsem psala v minulém díle, začínáme být zaplaveni kelímky od kávy, kakaa, milkšejků a nevím čeho všeho. Začali jsme být líní si na chvilku odpočinout. Jen chviličku si vychutnat svou oblíbenou kávu. Zastavit se a neutíkat stále někam. Naplánovat si den tak, abychom vše stihli v klidu. My lidi to vlastně se svou leností "vyhráváme". Díky ní jde pokrok dopředu a my už nemusíme hnout ani prstem. Jenže ji dusíme. Tu, díky které žijeme. Zemi! Která nám nepatří, ale my se tak chováme.
A PROČ TY KELÍMKY VLASTNĚ NEMŮŽEME JEDNODUŠE RECYKLOVAT?
Kelímky jsou vyrobené z papíru, což je v pohodě. Jenže na něj je nalepená tenká plastová vrstva, která samozřejmě brání v prosáknutí tekutiny. Tahle kombinace je však neřešitelná, co se recyklace týče. Speciálních recyklačních center je po světě žalostně málo. Třeba Velká Británie má jen tři. V takových spešl recyklačních centrech se oddělí vrstva plastu od papírového kelímku a až pak se recykluje.
Tyhle naše vylepšováky tak mají dost jepičí život. My si vychutnáme kávu a po 10 minutách hážeme kelímek do směsného odpadu. Ten pak putuje na skládku nebo do spalovny. Nerecyklovatelné plasty se tak pomalu rozkládají na malé mikročástečky, které vadí nám, zvířatům a celému ekosystému úplně nejvíc.
Celou dobu se bavíme o kontaminaci moří a mořských živočichů. Jde však i o naše řeky a jezera. Třeba sousední Dunaj trpí neskutečně. Po jeho vodách se dopravuje do Černého moře cca 4,2 tun plastového odpadu denně. To je příšerné množství.
Odstavec pro fajnšmekry
Velké společnosti jako Starbucks, Coffe Heaven nebo třeba Coffe &Co si zakládají na tom, že na chuť kávy nemá kelímek žádný vliv. Jenže, to tak úplně není pravda. Pominu teď to, že zahřátý plast uvolňuje toxiny a mrkneme na tu chuť... Například známá česká baristka Petra Veselá na svém webu píše, že příprava espressa do kelímku není vůbec správná. Chuť a struktura kvalitní kávy se může rozvinout, otevřít, vykvést jen v dobře nahřátém porcelánovém hrníčku. Pití kávy má být rituálem. Self chvilkou s oblíbenou voňavou kávu.
Pokud mé ekočlánky čtete, víte, že sama procházím jakýmsi přerodem a ještě před rokem jsem doma toho plastu měla taky požehnaně. Teď už nad tím vším přemýšlím. A světe div se, je to vlastně tak moc jednoduché. Přestaňme dělat, že se nás to netýká a začněme přemýšlet nad svými činy.
Už jen ten dobrý pocit za to stojí!
Tenhle článek věnuji své kamarádce a kolegyni Martině. Martino, nepij tolik kafe, víš, že zbytečně překyseluje organismus:-)
Mějte se moc prima a dneska si dejte kafe v klidu v oblíbené kavárně. Markéta
zdroj obrázků i čísel: cbc.ca
O autorovi | |
Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-) |
Doplňkové parametry
Kategorie: | blog |
---|---|
Hmotnost: | 0.01 kg |
Položka byla vyprodána… |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.