Kouzelné oleje

Neohodnoceno
Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
0,01 Kč / ks
Kouzelné oleje
Neohodnoceno
Certifikované a udržitelné produkty
UDRŽITELNÉ
produkty s certifikací
Největší výběr na jednom místě
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR
produktů na jednom místě
Ověřeno zákazníky Heureka
99 % ZÁKAZNÍKŮ
nás doporučuje

Kouzelné oleje

Od Magi | 19  

A víte, jaké je zaklínadlo, aby z olejů byly kouzelné?

“Rostlinné oleje lisované za studena, nečištěné a tepelně nezpracované”.

shutterstock_111783308

Je to poměrně jednoduché, čím šetrnější způsob získávání olejů z rostlin je, tím víc nám pak mohou nabídnout. Obsahují tak největší množství bioaktivních látek, vitaminů a minerálů v poměrech a kombinacích, které jsou pro tělo vstřebatelné v maximální možné míře.

Jednoduše bych oleje rozřadila do dvou kategorií:

  • Oleje na vnitřní použití
  • Oleje na vnější použití

 Samozřejmě většinu olejů lze použít na jedno i druhé, většinou ale platí, že jeden olej má mnohem významnější účinky pro vnitřní užití a zanedbatelné pro vnější použití a nebo naopak.

Mezi univerzální patří určitě olej z černého kmínu, avokádový, konopný, pupalkový a sezamový.

Oleje na vnitřní použití

S oleji se setkáváme naprosto  běžně v kuchyni. Nejčastější je olej olivový, slunečnicový a v poslední době kontroverzní řepkový, v asijské kuchyni často používaný olej sezamový a na přípravu (nejen) sladkého jídla kokosový olej. U olejů prodávaných na jídlo je zpracování zpravidla méně šetrné než u těch, které se prodávají spíše pro vnější použití.

U olejů, které používáme v kuchyni, je víc než potřebné, pohlídat si poměr Omega 3 a Omega 6 mastných kyselin. Ideální poměr Omega 6:Omega 3 je mezi 2:1 a 4:1. Pokud máme v mastných kyselinách trvale nerovnováhu, můžeme si ublížit na zdraví (opakovaná tvorba zánětu v těle, podpora rakovinného bujení a další).

Z toho vychází, že ideální je pro nás konopný (3:1) a řepkový (2,1:1) olej a oleje z různých ořechů (5:1). U těchto vyjmenovaných je poměr víceméně v doporučeném poměru.

Oproti tomu s šílenými rozdíly Omega 6:Omega 3 je olej slunečnicový (632:1), dýňový (118:1), pak arganový a olivový. Nepopírám ovšem, že hodnoty olejů pro naše zdraví nejsou postaveny jen na mastných kyselinách. Pokud ale chceme dostat to nejlepší z oliv, jezme olivy :)!

Oleje na vnitřní užití nám mohou pomoci v boji proti suché pokožce se sklony k ekzémům i lupénce, s růstem vlasů i při bolesti kloubů. Ve studené kuchyni z nich můžeme vytěžit mnohem více než nenasycené mastné kyseliny, ale také kyselinu gama-linolenovou, která má vliv na kvalitu pokožky, vlasů a nehtů. Dále má pozitivní vliv na hormonální obtíže, klouby, zrychlenou regeneraci organismu, svalový růst, kardiovaskulární systém a hladinu cholesterolu. Nejbohatším zdrojem je olej z pupalky dvoudomé, lnu setého a brutnáku lékařského.

Jako oleje nepoživatelné se uvádí jojobový a ricinový.

Oleje na vnější použití

Oleje jsou velice podobné lidskému mazu a proto jsou nepřekonatelné v péči o naši tělesnou schránku. Uzamykají vlhkost v pokožce, podporují její pružnost, vyživují vlasy i nehty a mohou vyřešit nebo zmírnit některé zdravotní problémy.

Pokud si myslíte, že s rychle mastícími se vlasy či pokožkou nesmíte kolem olejů ani projít, mýlíte se :). Velice často je to začarovaný kruh, kdy vlasy a pokožku vehementně odmašťujeme a ta tím dostává jakýsi signal: “Málo mazu, tvoř víc mazu!”. Jednou za čas se dokonce doporučuje při takových problémech provést výživnou olejovou kúru, která pokožku klidným hlasem uchlácholí slovy “Mazu dost, netřeba vyrábět další”.

Mastná a smíšená pokožka

Abyste tomu rozuměli, maz chrání pokožku i vlas, a proto lidé s větší produkcí mazu v obličeji téměř nestárnou a vlasy mají krásné a pevné. A dokonce jsou i oleje, které jsou pro tento typ přímo určené. Je to především lehký olej z hroznových jadérek, nejznámější olej jojobový a můj oblíbený brutnákový či pupalkový.

Citlivá či dětská pokožka

Pro potřeby alergiků, dětí i ekzematiků, jsou oleje mnohonásobně lepší volba než krémy. Krom výjimečných alergií na konkrétní surovinu totiž není v olejích nic, co by mohlo pokožku jakkoliv dráždit. Mezi nejpoužívanější patří olej mandlový. Ten dělá pokožku sametově hebkou a vyživenou bez pocitu mastnoty. Mezi další doporučené oleje patří univerzální jojobový, vyživující makadamiový a vysoce regenerační olej meruňkový.

Suchá a popraská pokožka, lupénka, ekzémy

Pokud pokožka praská, je namáhána mrazem, horkem nebo kožními nemocemi, jako jsou různé ekzémy, mohu za sebe doporučit makový olej. Dále pak olej brutnákový, arganový, pupalkový, můžete zkusit i avokádový, lněný a nebo z pšeničných klíčků.

Zralá pokožka

Pokud už cítíte, že vaše pokožka ztrácí elasticitu, tvoří se vrásky a žízní po něčem výživnějším, máte to poměrně jednoduché :). Arganový, šípkový nebo olej z pšeničných klíčků je přesně to, co potřebujete. Na léto či přes den můžete používat lehčí oleje jako je meruňkový nebo brutnákový.

Aknózní pokožka či kůže se sklony k ucpávání pórů

Velice užitečná informace, která se u olejů dá dohledat je komedogennost, tedy schopnost (ne)ucpávat póry. Stupnice má body 1 až 5, kdy slunečnicový olej má číslo jedna a póry neucpává, oproti tomu olej z pšeničných klíčků získal číslo 5 a je silně komedogenní. Pro mladistvou a problematickou pokožku je nejvhodnější olej arganový (ten však může zanechávat mastnější film na pokožce), lehký olej avokádový, protizánětlivý  brutnákový a nebo regenerační jojobový.

Vlasové zábaly

Některé oleje jsou jako stvořené pro péči o vlasy a vlasovou pokožku. Například olej dýňový, arganový, konopný, olivový a makadamiový. Kúru je dobré opakovat alespoň jednou měsíčně a vydržet s olejem ve vlasech alespoň hodinu a půl. Do přesušených nebo třepících se konečků vlasů doporučuji vmasírovat jednu až dvě kapky oleje šípkového či meruňkového.

Masáže

Nejznámější použití olejů je hned po smažení a tvoření zálivek do salátů rozhodně na masáže. Některé oleje se rychle vsakují, některé zase pomaleji. Ty, kterým to nějakou chvíli trvá jsou potom ideální právě pro masáže. Nejvíce používaný olej je mandlový a makadamiový. S přidáním pár kapek oblíbeného éterickéhé oleje si tak za pomocí dvou surovin můžeme vyrobit svůj vlastní masážní olej.

 Zásady při používání olejů v péči o pokožku

  1. Olej se VŽDY nanáší na vlhkou pokožku, v opačném případě oleje vysušují a kůži dehydratují.
  2. Dvě kapky vystačí na celý obličej, tři na obličej a krk a čtyři na obličej, krk a ruce k tomu :).
  3. Oleje slouží jako prevence strií, zlepšují vzhled jizev, regenerují, uzamykají v pokožce vlhkost, podporují elasticitu. Masáží při nanášení navíc pokožku prokrvíte a ta se pak díky tomu lépe samočistí. Oleje jsou číslo jedna v boji proti prvním i již vzniklým vráskám. Potíráním nehtů snížíme jejich lámavost.
  4. Oleje mají přirozený UV filtr, dají se tak do jisté míry používat místo opalovacích krémů a jsou významně účinné i v péči po opalování.
  5. Oleje se dají s naprostým přehledem použít místo krémů. Jsou vhodné i pod makeup. Narozdíl od krémů skrze ně může pokožka dýchat a nedusí ji souvislá vrstva.
  6. Oleje se dostávají do hlubších vrstev pokožky, krémy zůstávají na povrchu.
  7. Oleje doporučuji pro jejich rozličné složení minerálů, vitaminů a stopových prvků střídat nebo míchat přímo sobě na míru.

Oleje se staly nedílnou součástí mé kuchyně i koupelny. Pokud se o oleje začnete více zajímat a pár jich vyzkoušíte, určitě najdete ten, který vám nejvíce vyhovuje a má blahodárné účinky jak pro vaše zdraví, tak pro vaši krásu :). Naštěstí trh je v této oblasti velice rozmanitý, stačí jen hledat v těch kvalitnějších. Dokonce můžeme podpořit i české firmy, které v základu tvoří především produkce rostlinných, za studena lisovaných olejů, často v bio kvalitě - Saloos a Nobilis Tilia.

 

 

O autorovi
pr
S naprosto dětskou bezprostředností hodlá měnit svět k lepšímu. Ať už sdílením a šířením zdravého životního stylu, přírodní kosmetiky a nebo veganství. Šálků svého čaje má opravdu nespočet. Ilustrace, focení, design, cestování, ekologie, skládání hudby, psaní článků, vaření... Magi je pro testování kosmetiky na sobě, miluje naši planetu a je to taková moderní hipízačka s občas zvráceným smyslem pro humor.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: blog
Hmotnost: 0.01 kg
Složení: Bio
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola