Krása z kapek oleje
. srpna 2016 |
Že bychom o sebe měli pečovat nejen zvenčí, ale i zevnitř, je jistě známý fakt. Kromě toho, co svému tělu dodáváme v podobě stravy, můžeme sáhnout i po různých potravinových doplňcích, a to ať už v rámci prevence, nebo se zacílením na konkrétní problém. Kromě moderních superpotravin představují skvělou přírodní možnost zlepšování zdraví i čisté rostlinné oleje.
Možnosti využití rostlinných olejů jsou široké. Od vaření, přes péči o pokožku až po vnitřní užívání. A ve všech těchto oblastech dokáže správně vybraný olej zázraky.
Při vnitřním užívání spočívá síla rostlinných olejů v jejich obsahu. Kromě množství různých vitamínů a minerálů obsahují především mastné kyseliny, které jsou pro správnou funkci organismu nezbytné. Olej můžeme vybírat podle specifického problému, ať už ale volba padne na jakýkoliv, bude tělu přinášet benefity i v dalších oblastech. Málokterý rostlinný olej totiž cílí jen a pouze na jeden problém, jedná se spíše o komplexní potravinový doplněk.
Mezi nejznámější a nejpoužívanější oleje dnešní doby patří olivový olej, kokosový olej nebo olej arganový. O těch bylo napsáno již mnoho, my se dnes společně podíváme na ty oleje, které jsou méně proslavené, avšak jejich účinky si rozhodně pozornost zaslouží!
Alergie a ekzémy
V této oblasti jsou ověřenými prostředky olej pupalkový a olej z černého kmínu. Oba pomáhají snižovat výskyt a intenzitu alergických reakcí, posilují kůži svým vyváženým obsahem omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Navíc napomáhají při udržování normální hladiny cholesterolu v krvi. Pupalkový olej je vhodný rovněž při ekzémech, a to i při péči zvnějšku.
Olej z černého kmínu se osvědčil i při výskytu nemocí dýchacího ústrojí, působí také proti střevním parazitům a nadýmání. Osobní zkušenost: zabírá, ale připravte se na výraznější kmínovou chuť.
Imunita a doplnění vitamínu
Že rakytník je osvědčeným pomocníkem při posilování imunity je známá věc, proto zejména v podzimních měsících slaví úspěch rakytníkové sirupy a šťávy. Z této vitamíny nabité rostliny se vyrábí i sytě oranžový rakytníkový olej, který je výjimečný svým vysokým obsahem vitamínu E a karotenoidů a silně přispívá ke zvyšování funkce imunitního systému. Při vnějším použití je vhodný zejména na poškozenou a suchou pokožku, osvědčuje se jako vynikající prostředek při hojení popálenin. I v tomto případě mohu nabídnout osobní zkušenost – za prvé, nelijte horkou vodu do skleněných nádob z jiného, než varného skla, a za druhé se připravte na to, že rakytníkový olej má opravdu výraznou barvu. Proto dávejte pozor, aby vám neukápnul na oblečení. Ale nebojte se, vstřebá se a žádné oranžové fleky na pokožce nezůstanou. Olej z pšeničných klíčků rovněž obsahuje vysoké množství vitamínu E, čímž přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a působí tedy jako přírodní antioxidant.
Trávení
Rostlinné oleje se také doporučují při potížích s trávením. Mezi účinné pomocníky patří například mírně pikantní hořčičný olej nebo typicky nasládlý sezamový olej. Oba dva se výborně hodí do studené kuchyně. Hořčičný olej dodá salátové zálivce šmrnc a navíc prospěje vašemu zdravíJ Sezamový olej je zase vynikající při přípravě exotických asijských jídel. Pro zklidňování podrážděného trávení se doporučuje olej z hroznových jader. Ten navíc obsahuje vzácnou látku resveratrol, která má silné antioxidační a antibakteriální vlastnosti.
Kolik a jak často?
U většiny rostlinných olejů platí dávkování jedna kávová lžička jednou až třikrát denně. Ne všechny rostlinné oleje jsou ale pro vnitřní užívání vhodné. Například ricinový, jojobový nebo nimbový olej se nedoporučují užívat vnitřně. Látky v nich obsažené jsou tělu prospěšné spíše zevně, proto po ricinovém oleji sáhněte, když toužíte po hustších řasách či delších vlasech, po jojobovém, když chcete dopřát své pleti regeneraci a po nimbovém při kožních potížích jako jsou mykózy či virová a bakteriální infekcích na pokožce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.