Lidské neřesti - kocovina
Mocný Silvestr už je sice daleko, jenže leden s únorem jsou top večírkovými měsíci v roce. Je jedno, jestli si dáte skleničku, dvě, tři lahve s kámoškama u hlučného klábosení. Nebo pánové, když si dopřejete pořádný rum s chlapama na baru. Samozřejmě to můžeme i smíchat a pít všichni dohromady a zákonitě všechno. Nejlépe se začíná vínem nebo pivem. Pak se pokračuje k něčemu vostřejšímu. A když už cítíte, že máte dost, vrátíte se zpět třeba k tomu pivku – nejlepší kombinace. Znáte? Tohle nedopadne dobře!
A taky se vám dost často nechce domů a k baru jste jak přilepení? Jo, tohle zažil snad každý. Já osobně znám jen dva jedince, kteří dokážou odejít z večírku v ten pravý čas. Dokud jsou ještě v pohodě a dokonce se stihnou i hezky vyspat. Upřímně je obdivuji. To tak umět. Bohužel. Proto jsem sestavila manuál, který by měl být nadupaným pomocníkem – JAK NA KOCOVINU!
Z tohohle si musíte vybrat!
Nejdříve nějaká fakta, které vám možná pomohou pochopit, proč vlastně ta zatracená kocovina, když byl večer naprosto skvělý?!
Alkohol totiž ždímá z mozku vodu, což pak může za nesnesitelnou bolest hlavy, nějaké to rozostření obrazu, ale i za narušení rovnováhy a celkem nepříjemnou malátnost.
Alkohol také slušně roztahuje cévy, proto je vám teplo. Jenže ten pocit je falešný. Tak si tu bundu stejně zapněte, jo?
A víte, proč jste mohli pít jako mladí cokoliv a ráno to vůbec nebolelo a teď vám stačí pár drinků a jste mrtví na dva dny? Ano. Je to tak. Stárnete. Tělo vysychá. Voda se ztrácí a přibývá tuk. Takže si alkohol hoví v krvi mnohem déle, a to vám asi nemusím říkat, že to není dobře.
Můžete však začít sportovat. Svaly zmáknou kocovinu mnohem lépe než tuk.
Nezanedbejte přípravu!
Pokud víte, že pátek chystá večírek, ze kterého se vám nebude chtít, stačí se lehce připravit. Já uctívám chlorellu. Sladkovodní řasu, která je nadupaná esenciálními aminokyselinami, chlorofylem, minerály, vitamíny a hromadou dalších látek, jenž dělají tělu dobře. Je to jeden z nejsilnějších antioxidantů. Hlavně však detoxikuje organismus a regeneruje játra, což je občas dost potřeba! Stačí si ji den dopředu nebo klidně i onen den dvakrát třikrát lupnout a druhý den se vám bude vstávat... prostě normálka. Můžete jí zachraňovat stav i po. Těm játrům totiž dost pomáhá, takže nebudou tak dlouho v šoku a z takové nálože se rychle oklepou.
Když zapomenete na skvělou chlorellu, taky to dost pomáhá ředit. Každý drink pořádně zapijte a pak se ještě zlehka prolejte před spaním. Sice budete pořád na záchodě, ale bez kocoviny.
Proti nevolnosti funguje jídlo. Hlavně se najezte. A tentokrát se povolují i malé prasárničky. Tuk totiž nepropustí stěnou žaludku a střev tolik toxinů.
Taky je dobré se nadopovat céčkem a B komplexem.
Před spaním
Občas se stane, že je nějaká ta party nečekaná. Nevadí. Něco se dá zachránit i před spaním.
Než usnete, vypijte sklenku naředěného džusu, udělejte si roztok jedlé sody nebo vypijte rozpustné vitamíny. A nezapomeňte si napustit i pro případ nočního suchara. Vsaďte se, že to přijde.
A je tady – ranní KOCOVINA
Když zakročíte hned a nebudete vyspávat déle než 9 hodin, věřte, že pro své tělo uděláte to nejlepší.
Určitě zapomeňte na kávu nebo dokonce vyprošťovák jako je pivo nebo čím jste se zkazili. To vás totálně odrovná. Aspirin s Ibalginem zase umí potrápit překyselený žaludek.
Skvělou záchranou je jednoduchá kombinace látek, jenž teď váš organismus potřebuje úplně nejvíc. Horká voda s medem a citrónem pošlou do těla tekutiny, vitamíny a potřebný cukr, který játra při odbourávání alkoholu nestíhala vyrobit.
Pokud máte rádi zázvor, takže ho budete mít i po ruce, udělejte si čaj. Umí působit na nevolnost. Stejně tak to dokáže máta.
A jestli doma máte náhodou někoho, kdo se nad vámi slituje a uvaří vám silný hovězí nebo kuřecí vývar, máte vyhráno. Dost podobně také funguje silná česnečka.
Teď není sice chřest úplně aktuální planinou, ale zapamatujte si ho. Obsahuje aminokyseliny a minerály, které stimulují funkci enzymů odbourávajících alkohol.
Další dobré potraviny zmírňující kocovinu: Banány, med, vejce, pečivo, rajčata a džusy – pomerančový a rajčatový.
Co dál?
Otevřete si okno. Čerstvý vzduch potřebuje hlavně váš mozek.
Dejte si ledovou sprchu. Ta okamžitě rozproudí krev.
Jděte se projít. Okysličíte krev a bude vám líp. Opravdu!
Na kocovinu také dobře funguje mastné jídlo. Dejte si hemenex nebo poctivej burger. Tentokrát vám žaludek poděkuje.
Pak tady jsou ještě tři babské rady: Jednou je zlaté maggi: Stačí lžička polévkového koření a uleví se vám. Nebo třeba vodu se šťávou v poměru 1:1. Je to sice nic moc, ale fakt to pomáhá. Dále skvěle fungují tolik známé okurky a nálev z nich. Hlavně si je dejte vychlazené a alkohol se bude hezky rozpouštět.
Tak na zdraví:-)
Vaše Markéta
O autorovi | |
Patří k Folly týmu. Miluje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-) |
Doplňkové parametry
Kategorie: | blog |
---|---|
Hmotnost: | 0.01 kg |
Položka byla vyprodána… |
Odpovědět
Odpovědět
Odpovědět