Minimalistická domácnost.
Jak mít všeho akorát
Rozlišuji činnosti, které dělat musím a ty, které dělat chci. Není to tak, že by se vůbec nepřekrývaly, ale dokážu docela s jistotou říct, do jaké skupiny tu kterou aktivitu zařadit. Ty, které dělat musím, pak rozdělím na důležité a méně důležité, protože času je vždycky míň, než kolik ho potřebuji. Nevím, jaký používáte klíč vy, ale já se na ně dívám vždycky tak, že hledám nejlepší poměr mezi množstvím vynaloženého času a velikostí dopadu té činnosti. Hledám tedy aktivity, které zaberou málo času, ale mají velký vliv na komfort mého života – to jsou ty důležité. Je to někdy trošku makačka na hlavu, ale funguje to. Zbývá mi pak víc času na věci, které dělat chci, které dělám rád.
Jarní dieta domácnosti
No a pak jsem zjistil, že se tento přístup dá aplikovat na všechno a udělat si tímto způsobem doma pořádek v oblečení, nádobí, nábytku, hračkách apod. V současné době často skloňovaný Zero Waste přístup (nejlepší odpad je ten, který není) má totiž svého příbuzného a to je Minimalistický koncept života – méně je někdy více, co nepoužívám, to nepotřebuji.
80 na 20
Teorie je jedna věc, ale jak toho dosáhnout v praxi? Pokud je vám tento přístup sympatický, začněte postupně, nechtějte měnit hned celý svůj život. Já na to šel nejdříve přes oblečení a nádobí. Je to praktická ukázka známého Paretova optima > 80 % času nosím 20 % oblečení, na 80 % jídel, které vaříme a sníme, používáme jen 20 % nádobí. Jenže těch zbylých 80 % musíme také někde skladovat, musíme je prát, čistit, uklízet, přerovnávat. V redukci těchto věcí se skrývá kouzlo minimalistického přístupu – pak máte prostor, čas, energii a třeba i více peněz se věnovat tomu, co je pro vás skutečně důležité.
Pravidlo 180
Pokud se vám ani přístup 80/20 nezdá moc praktický a jednoduchý, zkuste mnohem jednodušší pravidlo 180. Co jsem nepoužil posledních 180 dní, to pravděpodobně nepotřebuji. Když jste něco 6 měsíců neměli v ruce, obejdete se bez toho asi navždy. Dejte teda pozor na zimní oblečení, když byste si tuto analýzu dělali třeba v září. :)
Hlavně začít
Začněte postupně, nebojte se toho, jaro je na to ideální příležitost. Obě pravidla se postupně dají aplikovat docela elegantně na cokoliv doma. Asi nepotřebujete na každou poličku zvláštní čistič (taková soda, citron a ocet toho zvládnou docela dost), i vaše děti rostou strašně rychle a mají tak mraky hraček, na které už jen sedá prach, takže jednou ročně udělat takovou organizovanou redukci není od věci.
A nezapomeňte, že věci, které vyhodnotíte jako nepotřebné, nevyhazujte. Už byly vyrobené, už jste za ně zaplatili a určitě existuje někdo ve vašem okolí, kdo je ocení a dá jim svým používání nový smysl. Pokud vás nikdo z vašeho okolí či rodiny nenapadne, zkuste dobročinné obchody, second-handy, nebo nadace pomáhající potřebným ve vašem okolí. Nebo je nabídněte online pomocí stále populárnější aplikace Let go.
Trpělivost ve všech redukcích, pro které se rozhodnete, přeje Láďa.
Doplňkové parametry
Kategorie: | blog |
---|---|
Hmotnost: | 0.01 kg |
Položka byla vyprodána… |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.