Já máma teda ještě nejsem. Kruci, už je mi 32 a stále žádné bejby? No, dobře, tohle není o mě... Ale chtěla jsem říct, že asi nebudu úplně dopodrobna rozebírat to, jak jsou jednorázovky funkční a bez starostí a třeba látkové plíny takové a makové, protože do toho ještě asi nemůžu tolik kecat. To dá rozum. Celý tenhle článek má zapůsobit na vaše mozkové závity a donutit k lehkému zamyšlení, jestli to nejde udělat jinak. Lépe a šetrněji k přírodě. Jo! ještě jsem chtěla na úvod říct, že vás nebudu navádět k tomu, abyste prdítka svých ratolestí nechali v plence o trochu déle, čímž se prodlužuje životnost dané pleny a tím pádem i počet použitých plen je přeci menší. I když...
Hm. Ne. Humor:-)
V osmdesátkách byly jednorázovky total revolucí v péči o díte. To je jasné, kdo by se chtěl prát s miliardou plen v tatramatce a k tomu to pak ještě žehlit tou cihlou od ETA, že jo. Jenže, postupem času se zjišťuje, že tyhle konvenční pleny nejsou ani trochu dobré pro dítko (víc tady) a už vůbec ne pro přírodu.
Pokaděná fakta, která vás donutí přemýšlet
유 1 dítě spotřebuje za den cca 5-6 jednorázových plen. Za dva roky je to 4000, které i s obsahem váží zhruba 1 tunu. Pro srovnání... stejné množství odpadu nechají za sebou dva dospělí. Jen v České republice se narodí ročně asi sto tisíc dětí. Při používání jednorázových plen vyprodukují české děti 100 000 tun odpadu ročně!
유 Konvenční pleny se nedají recyklovat, protože obsahují těžkorozložitelné umělé hmoty
유 Ekologická stopa jednorázové pleny je dvakrát tak velká jako stopa pleny látkové
유 Papírové pleny spotřebují při výrobě až desetkrát víc surovin, třikrát víc energie a více také znečistí vzduch, než ty bavlněné, a to i s praním a žehlením. Pozn: Moderní látkové pleny se již žehlit nemusí.
유 Polypropylén, polyetylén a třeba ještě polyakrylát jsou naprosto nerozložitelní plasťáci, díky kterým jde každá plena buď do spalovny, kde při jejím pálení vznikají jedovaté plyny. Nebo na skládku. A ani tam to není bez zatížení ovzduší. Vzniká plyn metan, který dost přispívá ke klimatickým změnám.
유 Látkovou plenu můžete používat nesčetněkrát, než zeslábne. Pak může skvěle fungovat jako hadr a když už ani tak nebude platná, naprosto v pohodě se rozloží třeba na kompostu.
유 Zato jednorázová konvenční plena se rozkládá 200 - 400 let
유 A co peníze? V průměru utratíte za jednorázové pleny cca 25 000 Kč za dva roky vašeho dítěte. Za látkové i když se připočítají energie za praní, žehlení, prášek, to vyjde na 6 400 Kč za dva roky a to už je fakt slušný rozdíl.
유 Zajímavost: Látkové pleny přirozeně motivují děti k hlídání svých potřeb mnohem dříve, než "papírové" pleny, ve kterých mají suchoučko.
Budu ráda za vaše postřehy, nápady a komentáře. Ať se mnou souhlasíte nebo ne :-)
Užijte si parádní víkend plný sluníčka a pohody.
Markéta
O autorovi | |
Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-) |
Doplňkové parametry
Kategorie: | blog |
---|---|
Hmotnost: | 0.01 kg |
Položka byla vyprodána… |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.