Plky & fámy o přírodní kosmetice

Neohodnoceno
Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
0,01 Kč / ks
Plky & fámy o přírodní kosmetice
Neohodnoceno
Certifikované a udržitelné produkty
UDRŽITELNÉ
produkty s certifikací
Největší výběr na jednom místě
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR
produktů na jednom místě
Ověřeno zákazníky Heureka
99 % ZÁKAZNÍKŮ
nás doporučuje

plky_&_famy_o_prirodni_kosmetice_big

Od Markéty | 19. 9. 2018  

 

Dvě slova: přírodní kosmetika...

Jsou poslední dobou skloňována na všechny strany. Jak v superlativech, tak v negativech. Vymýšlí se různé pohádky, příběhy a sci-fi, které mohou i nemusí být pravdivé. A proto jsem tady já, dnešní hero, abych mohla ty nejrozšířenější navždy vyvrátit. Alespoň tady, u nás ve Folly. 

Malinko počítám s tím, že s přírodní kosmetikou začínáte, protože jinak byste už na tyhle fámy nedali a moje slova tak nemuseli číst:-) Ledaže... Si dáte se mnou lehké opáčko. Takovou ujišťovačku, že jste na správné cestě. 

 

5 x největší fámy o přírodní kosmetice

 

1. Přírodní kosmetika způsobuje alergie!

Tato fáma je asi nejrozšířenější a je stejně doširoka hloupá! Ano. Přírodní kosmetika obsahuje složky, které jsou možnými alergeny. Stejně jako jsou možnými alergeny ořechy, skořice, mléko, tak jimi můžou být i některé složky v přírodní kosmetice. Sama od sebe vám však pravděpodobně alergie jen díky používání přírodních produktů nevznikne. Pokud jste tedy alergičtí na nějaké složky nebo třeba plodiny, je dobré se jim vyhnout i v kosmetice. Podle mého je opravdu lepší volbou například přírodní kosmetika, která je pro velmi citlivou pleť, bez přidaných parfémů, silných esenciálních olejů nebo antioxidantů, než "prospěšný" hypoalergenní produkt z lékárny. Ten totiž není vůbec žádnou zárukou toho, že v něm spolu s užitečnými složkami nenajdete ropné deriváty, PEGy, silikony a mnoho dalších chuťovek, které by sice neměly způsobovat alergickou reakci, ale rozhodně pleti neprospívají. 

Pokud vaše pleť trpí na podráždění, určitě není od věci pátrat po příčině. Proč se tak děje. Zdravá pleť nereaguje na péči, která by jí měla prospívat a pomáhat. 

 

2. Přírodní kosmetika není absolutně přírodní!

Tento kec dost často vzniká kvůli tomu, že je ve složení hodně surovin, které mají jedovatý název, ale vlastně jsou absolutně přirozené. Pokud se vám dostane do ruky kosmetika, která se dělá někde na koleni, tak tam bohužel záruku nemáte. Ostatní kosmetické výrobky musí mít INCI, což je složení, které je poskládané od nejobsáhlejší složky až po ty, kterých je tam stopové množství. Často se tak řeší konzervanty a nebo třeba silikony. Ty však nemusí být nebezpečné. Konkrétně silikony se přidávají třeba do šampónů nebo krémů, bází které mají mít nějaký účel. Vyhladit a zesílit vlas. U krému zanechat sametový pocit a třeba u bází pod make-up, vyhladit strukturu pleti. Záleží tedy na vás, jaký chcete výsledek. Pokud očekáváte, že po použití šampónu bez kondicionéru a masek budete mít vlasy lesklé, které půjdou lehce rozčesat a budou silnější, měli byste sáhnout po produktu, který si právě silikony dopomáhá. Tím chci říct, že je výběr vždy na vás. Přírodní kosmetika je skvělá věc, ale bohužel neumí zázraky. Od toho je tu syntetika a chemie. 

V příštích článcích se na nejčastěji obsažené složky a konzervanty mrknu zblízka, abyste se mohli orientovat. Ne všechny jsou totiž špatné a "životu nebezpečné". To platí i o výše zmiňovaných silikonech.

 

3. I přírodní kosmetika obsahuje zlé konzervanty!

Proč tam vlastně konzervanty jsou? Jejich úlohou je nedovolit mikroorganizmům (kvasinkám, plísním, bakteriím), aby v produktu dělali paseku a rozmnožovali se. Mohou být nebezpečné, proto se na ně nasazují vojáci, jakými jsou konzervanty, a ty je likvidují. Taky jsou tam kvůli trvanlivosti produktu, který díky nim nemusíte hned strkat do ledničky a vydrží vám déle než týden. Jsou však udány na konci výčtu všech ingrediencí, což značí, že jich je v produktu opravdu málo. Většinou se čísla pohybují kolem 1 %. Přírodní kosmetika se tak dělí na dvě skupiny. Ty, které si občas dopomohou nějakým "jedovatým" konzervantem. Ten je však obsažený v tak malém množství, že je kosmetika stále schválena jako přírodní. Nebo na ty, které se snaží používat přírodní konzervanty jako jsou med, kyselina citronová nebo některé esenciální oleje. Dost často se kombinují i s alkoholem. Což vůbec nevadí, pokud však není kosmetika určena pro citlivou, suchou pleť nebo pro děti. Produkt, kde je alkohol, kterého je v produktu většinou o dost víc, než jiných konzervatů, je vhodný třeba pro mastnou nebo aknózní pleť, kterou vysušuje.

Z toho vyplývá, že je obecně nutné přírodní konzervanty používat v mnohem větším množství než ty konvenční. Pokud je tedy někdo opravdu citlivý, může si zkusit nepříjemnou kožní reakci. Podráždění třeba kolem očí nebo pocit napjaté kůže.

Na produktech, které nejsou rizikové z mikrobiologického hlediska, většinou nebude konkrétní datum spotřeby, ale symbol otevřeného kelímku, který vás informuje o tom, za jak dlouho se má výrobek spotřebovat od jeho otevření.

 

4. Přírodní produkty mají stejnou kvalitu!

Nemají. To je jak když si koupíte obyčejný chleba ze supermarketu a nebo si zajdete do kvalitní pekárny, kde ho pečou klasicky z dobrých surovin a bez zbytečných náhražek. Je tedy dobré se zajímat i o značku. Kde bere suroviny na výrobu a jak je zpracovává. A taková maličkost... Pokud hledáte opravdu levný produkt, nemůžete bohužel očekávat, že bude kvalitní.

 

5. Přírodní kosmetika není účinná!

Tohle je jeden z nej bludů. Pokud totiž přejdete z chemie na přírodní kosmetiku, může se to tak ze začátku zdát. U přírodní kosmetiky je však úplně nejlepší si nechat na začátku poradit. Zjistit si, co je vhodné pro vaši pleť. Tedy nejprve zjistit, jakou pleť vůbec nosíte. Pak se taky zamyslet, co od ní očekáváte. Pokud přirozenou krásu a vitalitu, jste na správném místě. Pokud chcete nabombené vlasy jako z reklamy, pleť bez vrásek až do šedesáti a tělo bez jizviček a celulitidy, stavte se spíše za svým kadeřníkem a do salónu. Přírodní kosmetika účinná je. Můžete si však chvilku pohledat produkty, které vám opravdu padnou. Kombinace látek a zpracování. Když však najdete svůj olejíček, sérum, masku, zubní pastu a sprcháč, je to úžasné. Nejen, že vaše pokožka nepřijímá zbytečné chemikálie, je i krásná a prospívá. Zároveň z toho máte skvělý pocit... 

Co byste řekli na to, že bych se v dalších článcích mrkla, co znamenají symboly na obalech, probrala více dopodrobna konzervanty, silikony a jiné často diskutované složky? Dejte mi echo na facebook pod post. ráda se dozvím, co vás zajímá... 

 

Já osobně jsem závislá na svých přírodních produktech. Na pleť a kůži už bych si neplácla nic konvenčního. Ale... Mám tak extrémně jemné vlasy, které se lámou a třepí, že bych bez profesionálních produktů (které obsahují silikony) od svého kadeřníka nepřežila. Tím chci říct, že je dobré se zamyslet nad tím, co opravdu potřebujete a vyžadujete a podle toho se pak rozhodovat. 

Markéta:-)

 

O autorovi
 unnamed (1) Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-)

 

Doplňkové parametry

Kategorie: blog
Hmotnost: 0.01 kg
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: