PŘÍRODNÍ (D)EPILACE
. května 2016 |
Depilace, nebo epilace? Aby nedošlo k mýlce hned v úvodu. Mezi těmito dvěma slůvky je zásadní rozdíl, který nespočívá jen v absenci písmenka "d" v případě druhém. Ve zkratce:
Depilace spočívá v odstranění vrchní, viditelné části chloupku. Výhoda je v rychlém provedení. Nevýhoda pak v krátké době trvání hebké pokožky.
Epilace je na první pohled drastičtější metoda. Chloupek se totiž odstraňuje i s kořínkem. Výhoda - dlouhé trvání hladké kůže (až několik týdnů!). Nevýhoda - bolestivost a nezřídka vyšší cena této procedury.
Každá z metod se hodí k něčemu jinému, nicméně u obou způsobů odstraňování chloupků je vhodné si tuto záležitost naplánovat spíše na večer, aby se kůže stihla zklidnit. Zvlášť u obličejových partií je to více než žádoucí - nechcete přece chodit s rudými fleky. My se dnes zaměříme na přírodní alternativy likvidace nežádoucích chloupků a budeme se i dále držet rozdělení na depilaci a epilaci. Tedy před započetím samotné "odchlupovací" seance se rozhodněte, jakému způsobu chcete dát přednost.
Depilace
Holicí strojek (žiletka)
Nejjednodušší a nejrozšířenější způsob, jak se zbavit porostu kdekoli na těle. Od nohou, rukou, až po intimní partie. Při troše šikovnosti a správné přípravě vám nehrozí žádné nebezpečí a tuto proceduru je možné opakovat klidně obden.
Jeden užitečný tip: namísto pěny nebo gelu na holení doporučuji použít obyčejné mýdlo. Zajedno ušetříte nemalé peníze, za další bude holení dokonalejší a za poslední - když sáhnete po přírodní variantě, kůže nebude díky obsahu olejů vysušená.
Depilační krém
Vyhněte se pokud možno všem čistě chemickým záležitostem, u kterých budete skoro cítit, jak vám naleptávají kůži (nadsázka, samožejmě - ale mě to podle puchu tak přišlo!). Vyzkoušejte varianty s většinovým podílem přírodních ingrediencí. Fungují na principu oslabení struktury chloupku, který se následně láme. Ovšem nejen nad kůží, ale ještě malinko pod - nelikviduje se tím ale samotný kořínek chloupku, jako třeba u vytrhávání.
Výhodou této metody je, že se dá v pohodě používat i na obličej, je bezbolestná a zabere jen několik málo minut (3-4). Na rozdíl od žiletky nové chloupky dorůstají bez drsného efektu a tato metoda vydrží déle než obyčejné holení. Je to vlastně kompromis mezi "posekáním" chloupků žiletkou a jejich odstraněním vytrhnutím.
Epilace
Voskové pásky
Tato metoda je vhodná na větší plochy kůže, kde je žádoucí se ochlupení zbavit na delší dobu. Hlavně nohy a ruce. Samozřejmě se dá použít i na oblast třísel, podpaží nebo obličej. Chce to ale silnější náturu a kopec odvahy. Ale ano, dá se.
Výhodou voskového epilování je, že je to metoda zatraceně rychlá, snadná a dlouhodobá. Hladká pokožka vám vydrží až čtyři dlouhé týdny. Tedy ideální varianta před letní dovolenou.
Jako drobná nevýhoda se jeví jistá bolestivost. Ale podle mě se to dá zvládnout, protože nepříjemný pocit trvá jen malou chviličku. Na rozdíl třeba od pinzety. Prostě pásek nahřejete v dlaních, přiložíte na kůži, uhladíte a... trhnete proti směru růstu chloupků! A opakujete, dokud nejste s výsledkem spokojeni. Pro větší názornost doporučuji zkouknout film „Po čem ženy touží“ a soustředit se na koupelnovou scénu s Melem Gibsonem.
Cukrová pasta
Dá se využít na celé tělo i na obličej. Funguje na podobném principu jako voskové proužky. Skleničku či kelímek zahřejete ve vodní lázni. Jakmile se pasta změní z tuhé nepoddajné na lehce mazlavou, pak máte správnou konzistenci a můžete začít s aplikací.
Na čistou pokožku špachtlí nebo prsty nanesete potřebné množství pasty a rozetřete na tenkou vrstvu. Pak máte dvě možnosti. Buď necháte pastu na chvilku zatuhnout a následně ji "odtrhnete" jako samostatnou hmotu - při troše šikovnosti to jde. Nebo ještě za tepla použijete látkové proužky - nastříhané třeba ze starého prostěradla. V případě proužků přiložíte látku ještě na teplou pastu a uhladíte jako u voskové epilace. A opět trhnete proti směru růstu chloupků. Opakujete, dokud je třeba.
Depilační vosk
Stejný způsob použití, jako u cukrové pasty. Opět skleničku rozehřejete ve vodní lázni. Jakmile má vosk správnou konzistenci, nanesete jej špachtlí na kůži (nesmí pálit, abyste si neublížili!). Vytvoříte na pokožce tenkou vrstvu, kterou uhladíte PO směru růstu chloupků. Poté necháte vosk trochu zaschnout, aby se s ním dalo manipulovat a nelepil se vám na prsty. Podobně jako u voskového proužku - napněte pokožku pod místem, odkud budete depilaci začínat a začněte vosk odstraňovat PROTI směru růstu chloupků. Zbytek vosku pak odstraňte vodou. Vosk se dá využít na kteroukoli část těla, kde tento způsob epilace snesete.
A nezapomeňte - po každé epilaci (či depilaci) je nutné pokožku pečlivě ošetřit a zklidnit. Využijte k tomuto účelu třeba levandulovou květovou vodu (která zároveň působí i lehce deiznfekčně), nebo čistý olej (levandulový, měsíčkový). Určitě se vyhněte všem dráždivým přípravkům s obsahem alkoholu a taktéž nevystavujte kůži slunečnímu záření, a to alespoň po dobu 48 hodin. Kůži pravidelně hydratujte a dopřejte jí odpočinek a rozmazlení po tak drastickém zásahu ;).
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.