Přírodní deodoranty
2016 |
Kdybych si měla udělat zářez do stolu pokaždé, když zaslechnu, že se někdo "po deodorantu potí", tak mi z mého pracovního místa dávno nezbude víc, než hromada třísek.
Přitom na pocení není vůbec nic špatného. Bez pocení bychom byli dávno mrtví, protože tělo by se doslova uvařilo ve vlastní schránce. Pocením náš organismus reguluje tělesnou teplotu a právě vylučováním vody se cíleně ochlazuje. Jen tak pro zajímavost - váš psí miláček třeba tuhle funkci vůbec nemá a potit se nedokáže. Stejně tak kočka. Pes se ochlazuje vyplazením jazyka a rychlým dýcháním, kočka naprostým omezením fyzické aktivity. Takže buďte rádi za pár mokrých fleků na tričku. Představte si, že byste v kanceláři s jazykem na vestě fučeli jak o život, nebo na ulici odpadli do stínu a odmítli se do západu slunce hnout :-D.
Lidský pot je pachově neutrální. Tvoří jej z 99% voda. Zbylé procento se dělí o pozornost se solí (NaCl), draslíkem, solemi kyseliny uhličité, kyselinou mléčnou, kyselinou močovou, aj. Pot začne "smrdět" až tehdy, kdy se do něj pustí bakterie na povrchu pokožky a začnou jej rozkládat.
A jelikož většina z nás (bohužel ne všichni!) se zajímá o to, jestli náš tělesný odér nezpůsobuje nejbližšímu okolí žaludeční nevolnost, je jen logické, že k tomuto účelu využíváme různé kosmetické pomocníky. Ona vlastně celá kosmetická oblast zabývající se pocením by se dala rozdělit na dvě základní skupiny: antiperspiranty a deodoranty.
Antiperspirant přímo OMEZUJE pocení. Děje se tak díky obsahu hliníkových solí, které zužují horní část vyústění potní žlázy, čímž vlastně fyzicky zamezují pocení. Nutno podotknout, že nic takového, jako přírodní antiperspirant, neexistuje. Tedy jakmile uvidíte někde napsáno "antiperspirant", jde vždy o kosmetiku nepřírodní.
Deodorant produkci potu nebrání, ale vonnými látkami překrývá nežádoucí tělesné pachy. Ve zkratce - budete se potit pořád stejně, jako kdybyste nic nepoužili, ale budete u toho hezky vonět. Asi nemusím dlouze vysvětlovat, co je pro zdraví člověka a denní použití lepší volba...
Naše další povídání se tedy stočí směrem k deodorantům, jejichž nepřeberné množství výrobci v dnešní době nabízí.
Nejčastěji se setkáte s deodoranty na bázi jedlé sody, alkoholu, bentonitu, kokosového oleje, aloe vera, apod. Buď složku objevíte jako základ samu o sobě, nebo doplněnou o poměrové směsi ostatních ingrediencí. A k tomu samozřejmě esenciální oleje a rostlinné či ovocné extrakty, které celému dílu dodají požadovanou vůni. Princip bývá všude stejný - zabránit růstu bakterií, případně drobet vysušovat a vonět.
Případně můžete vyzkoušet ještě jednu variantu, která dokonce posbírala v posledních letech i několik ocenění. Je jí Crystal Spring deodorant. Jde o deodorant, který v sobě mimo aloe vera a výtažky ze zimolezu obsahuje navíc roztoky minerálních solí. Jak to funguje? Na pokožce se vytvoří tenký minerální film, který působí antibakteriálně - tedy zabraňuje vzniku nepříjemného zápachu, pokud se zpotíte. Zajímavé je, že tento deodorant můžete použít třeba i na chodidla nebo celé tělo. Nezanechává bílé stopy, má 100% přírodní složení bez chemických látek nebo hliníkových solí a dá se použít třeba i při homeopatické léčbě.
Stejně jako u klasických chemických deodorantů či antiperspirantů, ani u těchto přírodních variant nemáte bohužel záruku, že vám bude fungovat zrovina ten typ, jako vaší kamarádce. Je třeba si ten svůj osvědčený kousek najít. Třeba mně osobně výborně fungují deodoranty, jejichž základ tvoří bentonit, kokosový olej a jedlá soda. A také upřednostňuji tuhé deodoranty před tekutými s kuličkou. Díky asi milionu testů jsem zjistila, že mi prostě zabírají nejlíp. Což ovšem nevylučuje fakt, že zrovna vy můžete svůj svatý deo grál objevit mezi spreji, nebo právě těmi krémovými kuličkami. Zkoušet, zkoušet, zkoušet. To je tajemství úspěchu.
Závěrem bych chtěla podotknout, že ač jsem tělem i duší zastáncem přírodních deodorantů, přesto existují situace, kdy i já sáhnu po čistě chemické záležitosti v podobě antiperspirantu. Je to třeba při společenské události, kdy vím, že budu mít šaty, na kterých je vidět každé smítko a nemůžu prostě vylézt mezi lidi s propocenými koláči v podpaží (a to si myslím, že se nijak extra nepotím - ale nervozita kolikrát udělá svoje). Jelikož se tak děje ale jen jednou za čas a ne obden, nedělám si z toho těžkou hlavu. V běžném životě však zkrátka vítězí přírodní deodorant.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.