Síla rostlinných olejů
. dubna 2016 |
Vzpomínám si, že jednou z věcí, která mě nejvíce ohromila v období, kdy jsem začínala objevovat přírodní kosmetiku, byly rostlinné oleje. Do té doby jsem žila v představě, že kromě olivového a slunečnicového oleje existuje ještě možná tak řepkový a tím moje úvahy o olejích končily. Navíc jsem se nezamýšlela nad tím, jak jinak než na vaření by se tyto oleje daly využívat. A potom to přišlo!
Ve své praxi prodavačky přírodní kosmetiky jsem často narážela na podobný údiv a těšilo mě, že mohu zákazníkům otevřít dveře do zcela nového světa.
Pojďme do něj teď společně nakouknout! :)
Začneme tím, že si odpovíme na zásadní otázku: proč čisté rostlinné oleje? Důvodů je víc, například:
- Nemusíte dlouho studovat složení, abyste zjistili, co přípravek obsahuje. Obsahuje totiž jen jednu složku! Obvykle je složení psané v latině, tudíž je příjemným bonusem to, že se brzy začnete orientovat v oblasti latinských názvů :)
Malý slovníček nejoblíbenějších jednodruhových olejů:
Arganový olej: Argania spinosa
Avokádový olej: Persea americana
Jojobový olej: Simmondsia chinensis
Kokosový olej: Cocos nucifera
Konopný olej: Canabis sativa
Makadamiový olej: Macadamia ternifolia
Mandlový olej: Prunus amygdalus dulcis
Ricinový olej: Ricinus communis
Při výběru sledujte také to, jak byl olej vyroben. Ty nejkvalitnější oleje bývají lisovány za studena, hledejte proto přívlastek „lisované za studena“ nebo „panenský“. Zároveň můžete sáhnout po oleji v bio kvalitě, například české společnosti Saloos a Nobilis Tilia mají širokou nabídku takových olejů.
- V naprosté většině případů se dají využít univerzálně.
1) Na pleť: dokonalá péče a hydratace pokožky pomocí olejů, které se lehce nanáší a rychle absorbují obsažené látky do pokožky dětí i dospělých.
Tip: nanášejte na navlhčenou pokožku, oleje se lépe vstřebají.
2) Základ masážního či koupelového oleje: můžete si vytvořit svou vlastní originální masážní či koupelovou kompozici! Stačí do vybraného rostlinného oleje přimíchat pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.
Tip: pronikněte do tajů aromaterapie a přizpůsobte výběr vonných olejů jejich aromaterapeutickým účinkům.
3) Na vlasy: vlasové kúry z rostlinných olejů dokážou s vlasy zázraky!
Ricinový olej je známý pro svou schopnost posilovat kořínky vlasů a urychlovat jejich růst.
Tip: To samé platí i pro řasy, nanášejte jednou denně malým štětečkem nebo vatovou tyčinkou a už po několika týdnech by se měly dostavit účinky. Pozor ale na oči, neměl by se do nich dostat, citlivější oči může dráždit.
Na roztřepené konečky můžu jedině doporučit zábaly z kokosového oleje. Stačí po umytí vlasů na konečky nanést řádnou vrstvu, sepnout vlasy a zakrýt igelitovou folií či čepicí a klidně ho nechat působit několik hodin. Vymýt se musí několikrát, výsledek ale stojí za to! :)
4) Doplněk stravy: rostlinné oleje obsahují vitamíny a výživné látky v jejich přirozené formě, tudíž je pro tělo snazší je vstřebávat. Mezi hlavní benefity rostlinných olejů patří obsah omega 3 a 6 mastných kyselin, přírodní vitamin E nebo kyselina linolová. Více o prospěšném obsahu rostlinných olejů se můžete dočíst v článku od Magi.
Tip: Různé oleje mají různé specifické účinky, můžete si je nastudovat například v krásně zpracované brožurce Nobilis Tilia.
Další možností je vybrat si ze škály již hotových elixírů, skvělá je například posilující směs od zmíněné české společnosti Nobilis Tilia.
Jaké oleje vybrat?
Výběr konkrétního oleje záleží na způsobu, kterým ho chcete využívat. Jaké oleje by vám neměly chybět?
Jako první mě napadá určitě kokosový olej.
- Při vnějším užívání se hodí jako jemný masážní olej, vhodný i pro děti a citlivou a alergickou pokožku.
- V létě oceníte jeho schopnost regenerovat pokožku po opalování.
- Snadno se vstřebává a nezanechává pocit mastnoty. Pozor ale, při péči o pokožku obličeje může při delším používání mírně vysušovat. Proto pro obličejovou péči volte raději výživnější oleje.
- Nedocenitelný kuchyňský pomocník! Jídlům dodává lahodnou chuť a dá se využít na více způsobů. (Můj oblíbený recept? Lžičku kokosového oleje a čtvereček 85% čokolády ve vodní lázni rozpusťte a banán tím zalijte. Mňam!)
Podle typu pleti můžete vybírat mezi mnoha variantami:
- Pro suchou a zralou pleť se výborně hodí arganový olej, zvaný také marocké zlato. Dále šípkový, makadamový či pupalkový olej – všechny se vyznačují vysoce regeneračními účinky a napomáhají při vyhlazování vrásek.
- Favoritem pro mastnou, smíšenou a problematickou pleť je olej hroznový. Svými účinky napomáhá vyrovnávat mastná a sušší místa na pokožce a navíc díky obsahu vitaminu C pomáhá zpomalovat stárnutí pleti.
- Pro pleť citlivou a ekzematickou doporučujeme konopný olej. Účinně pokožku regeneruje a díky vysokému obsahu prospěšných látek (kyselina linolová, linoleová a pestrá paleta vitaminů: A, B1, B2, B6, C, E) napomáhá jejímu posílení. Za vyzdvihnutí stojí i jeho protizánětlivé účinky.
- Pokud hledáte vhodný olej pro péči o citlivou dětskou pokožku, určitě neuděláte chybu, zvolíte-li měsíčkový olej. (Například ten od Saloosu kombinuje mandlový a pupalkový olej s extraktem z měsíčku. Má hojivé a regenerační účinky, zklidňuje pokožku zejména v oblasti plen.) Pro masáž dítka můžete zvolit i čistý mandlový nebo meruňkový olej.
- Na regeneraci a hydrataci celého těla je ideální mandlový či makadamiový olej. Oba se vyznačují příjemnou jemnou oříškovou vůní a tím se stávají i ideálními základovými oleji do vlastních masážních kompozic. Také jojobový olej skvěle poslouží pro péči o celé tělo i pro obličejovou péči pro všechny typy pleti. Svým složením se nejlépe vstřebává do lidské pokožky a nemá komedogenní účinky (neucpává póry).
Rostlinné oleje naprosto přesně vystihuje sousloví „V jednoduchosti je krása.“, nechte se i vy vtáhnout do jejich pestrého světa! :)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.