Velká zelená výzva
. března 2016 | 25 |
Máte pocit, že váš jídelníček není většinu roku úplně ideální? Udělejte něco pro své zdraví a na svém talíři dejte přednost zelené barvě – zelené nápoje a potraviny, které se získávají z volné přírody, nejsou tepelně upravené a obsahují velké množství chlorofylu, takže je v nich koncentrovaná spousta sluneční energie. Pojďme se na některé ze zelených potravin podívat blíže:
Chlorela je jednobuněčná zelená sladkovodní řasa z oddělení Chlorophyta. Byla objevena v roce 1890 a podle odhadů přežívá na Zemi už asi 2,5 miliardy let. Pro její výjimečné nutriční hodnoty se dnes často prodává ve formě sušených lisovaných tablet, při jejichž výrobě chlorela podstupuje proces dezintegrace, který je nutný, aby zdraví prospěšné látky byly stravitelné člověkem. A co tedy chlorela umí? Celkově podporuje zdraví organismu, umí detoxikovat tělo (jedna z hlavních předností) a dodat téměř všechny potřebné látky. Působí antibakteriálně a podporuje hojení ran. Člověk se při její konzumaci (v kombinaci se zdravou stravou) cítí výborně a vitálně. Chlorela působí také probioticky, tedy upravuje střevní mikroflóru a chrání nás před civilizačními chorobami. Osobně jsem chlorelu vyzkoušela a pozorovala na sobě zlepšení dlouhodobé únavy a také velké zlepšení procesu trávení, takže mohu vřele doporučit :).
Spirulina je na rozdíl od chlorely sladkovodní sinice, nikoli řasa. Co se týče obsažených látek, obsahuje zejména karoteny a vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B9, C, D, a E. Zkrátka skoro celou abecedu :). Důležité je, že obsahuje velké množství bílkovin a je dokonce řazena mezi potraviny s jejich nejvyšším výskytem. Pro vegetariány a vegany je tak ideální náhradou za proteinové přípravky ze živočišných zdrojů. Rovněž obsahuje minerály, stopové minerály, buněčné soli, rostlinné živiny a enzymy, stejně jako významné množství chlorofylu a dalších prospěšných barviv, jako je například málo známý fykocyanin, který je antioxidační a protizánětlivou látkou. Také má pozitivní účinky na ledvinová onemocnění a chrání ledviny před chemickými látkami, zvyšuje obranyschopnost a přispívá k rychlejšímu hojení ran.
Možná se ptáte, jak se tedy liší chlorela a spirulina? Obecně se dá říci, že chlorela je lepší pro regeneraci či doplnění živin, detoxikaci organismu a pomáhá při cukrovce, zatímco spirulina je zase o něco vhodnější pro posílení vitality, nárůst svalové hmoty, zvýšení metabolismu, pozitivně působí na trávicí soustavu a je užitečná i při dietních kúrách. Obě mají společné to, že zvyšují odolnost vůči infekcím a virům, fyzickou i psychickou výkonnost organismu, regulují hladinu krevního tlaku, cukru a cholesterolu v krvi.
Mladý ječmen se, již podle jména, sklízí příliš brzy na to, aby se z něj dalo udělat pečivo. Díky tomu jsou v něm ale zachovány všechny důležité látky, které můžeme ocenit. Kromě mnoha vitamínů, minerálů a stopových prvků obsahuje též velké množství přírodních antioxidantů, aminokyselin, nukleových kyselin, nenasycených mastných kyselin, enzymů, bílkovin, sacharidů a několik unikátních látek. Působí zásadotvorně a upravuje tak pH našeho vnitřního prostředí, které bývá u většiny lidí překyselené, což je příčina mnoha onemocnění. Ječmen zpomaluje buněčné stárnutí, zlepšuje krevní obraz, působí probioticky, je prospěšný při chudokrevnosti (stejně jako spirulina), zácpě, pohybových potížích, dýchacích potížích a kožních problémech. Pomáhá normalizovat hladinu krevního cukru v krvi a hladinu cholesterolu, potlačuje růst rakovinných buněk, pomáhá při nadváze, kardiovaskulárních potížích, poruchách spánku, špatné koncentraci a dalších potížích. Mladý ječmen se většinou prodává ve formě prášku, který se doporučuje rozmíchat s vodou a pít. Mladý ječmen jsem také zkoušela a pro mě osobně je mnohem stravitelnější chlorela v tabletě. Na internetu ovšem najdete velké množství tipů, jak si ječmen dochutit, případně z něj udělat dokonce koktejl, takže nezoufejte! :)
Aby to nebylo tak jednoduché, kromě mladého ječmene si můžete pořídit i mladou pšenici ;). Až tak velký rozdíl mezi nimi není, obsahem důležitých látek jsou si velmi podobné. Rozdílná je chuť, ovšem protože chuťové pohárky jednotlivých osob jsou různé, nelze jednoznačně říct, která z nich je lepší. Pšenice se zdá být pro některé konzumenty o malinko chuťově přijatelnější, tak si schválně můžete zkusit udělat doma ochutnávku :).
Je toho tedy opravdu hodně, co tito zelení drobečkové dokážou, a je už jen na nás, jak nabízenou pomoc přijmeme. Osobně doporučuji kromě užívání tablet či pití zelených drinků přidat do jídelníčku více ovoce, zeleniny a obyčejné vody. Začíná svěží jarní období, tak jezme svěže, abychom se tak mohli i cítit! :)
O autorovi | |
Pro Folly pracuje jako hlavní komunikátor a občas si i, jen tak pro radost, napíše nějaký ten článek. Lucka moc ráda fotí, cestuje, čte, tancuje swing a prohání své dvě činčily po kuchyni :) |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.